سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

مدیر امور آبرسانی تاسیسات شهید بهنام محمدی ( مسجد سلیمان) عنوان کرد؛

مدیر امور آبرسانی تاسیسات شهید بهنام محمدی ( مسجد سلیمان) از پاکسازی ورودی آب به تاسیسات آبرسانی ، پشت سد گدار مسجد سلیمان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "وحید دهقانی" گفت: مقدار زیادی پسماند جامد، جنب ورودی آب به تاسیسات، پشت سد گدار جمع شده بود که پس از دو روز تلاش موفق به جمع آوری آن شدیم.

دهقانی، این پسماندها که سالیانه توسط سیلاب به دریاچه سد وارد می شود را شامل مقدار زیادی چوپ و زباله معرفی کرد که ماندگاری آنها در دریاچه باعث بروز مشکلاتی همچون آلودگی آب ، اختلال در آبرسانی و هزینه بالای جمع آوری می گردد.

وی با بیان این که حجم پسماندهای جمع آوری شده نیم تن می باشد افزود: پسماندها توسط قایق و سایر ابزار مربوطه جمع آوری شدند. 

شایان ذکر است تاسیسات آبرسانی شهید بهنام محمدی با تولید و انتقال روزانه 100 هزار متر مکعب آب نقش عمده ای در تامین آب شهرستان مسجد سلیمان دارد.

 

کد خبر: 4327