سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

مدیر آبرسانی مرغزار عنوان کرد؛

مدیر آبرسانی مرغزار، از تعویض 300 متر خط لوله انتقال آب به شهرستان رامشیر خبر داد و گفت: با این عملیات، ضریب اطمینان انتقال آب به رامشیر افزایش یافت.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "فردین شیبانی"، با اشاره به پوسیدگی های گسترده در خط لوله 500 میلی متری انتقال آب به شهرستان رامشیر و شکستگی های متعدد آن گفت: در این عملیات 15 روزه و شبانه روزی، با نصب 300 متر لوله فلزی، خط 500 میلیمتر به خط لوله 700 میلیمتری انتقال آب به جنوب شرق استان متصل و ده کیلومتر از خط لوله 500 میلی متری که دچار پوسیدگی بود از روند آبرسانی خارج شد.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر جایگزینی لوله، دو عدد شیرقطع و وصل 500 و سه ساپورت بتنی در این مسیر طراحی و نصب شد تا هنگام تعمیرات از قطعی کامل آبرسانی جلوگیری به عمل آید.

مدیر آبرسانی مرغزار تصریح کرد: با اجرای این عملیات علاوه برکاهش هزینه تعمیرات، ضریب اطمینان آبرسانی به شهرستان های رامشیر و امیدیه افزایش یافت.

 

 

 

کد خبر: 4575