سد شهید عباسپور
/
سد شهید عباسپور

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون احداث شده‌ است. این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است. سد کارون ۱ بتونی دوقوسی است. ارتفاع تاج سد از پی، ۱۸۸ متر وطول تاج آن ۳۸۵ متر می‌باشد.

رئیس گروه سازه دفتر مطالعات و نظارت شرکت آب جنوب شرق خوزستان عنوان کرد،

رئیس گروه سازه دفتر مطالعات و نظارت شرکت آب جنوب شرق از نصب قطعه آنتی ورتکس بر روی ورودی پمپ فرکانسی شماره 8 کوت امیر خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمیدرضا بهزادی منش" افزود: با بررسی های انجام شده توسط گروه مکانیک دفتر مطالعات و نظارت بر روی قطعات مستهلک پمپ های فرکانسی این نتیجه حاصل شد که یکی از علل استهلاک قطعاتی مانند بلموس، دیفیوزر، پروانه و صفحه پشت پروانه که نهایتا" منجر به خارج شدن پمپ از مدار تولید می شوند ، عدم وجود قطعه آنتی ورتکس در مسیر مکش آب  از رودخانه می باشد.

رئیس گروه سازه در این خصوص ادامه داد: در این عملیات با توجه به ارتفاع 17 متری گالری و انباشت گل و لای حاصله از سیلاب، در ابتدا عملیات لایروبی در دو مرحله انجام و پس از آن با مسدود کردن حفره های درون دیوارها و همچنین جداکردن گالری 7 و 9 ، نسبت به خشک کردن مسیر ورودی اقدام، و قطعه آنتی ورتکس در محل مربوطه نصب شد.

بهزادی منش تصریح کرد: خاصیت قطعه آنتی ورتکس جلو گیری از گردابی شدن آب و کاهش عامل کاویتاسیون در محل مکش می باشد ، که طی عملیاتی متمایز در عمق 7 متری زیر آب توسط غواصان نصب گردید.

شایان ذکر است این پروژه  با هزینه ای افزون بر 100میلیون تومان، در یک ماه انجام و به پایان رسید.

 

کد خبر: 4909