سد شهید عباسپور
/
سد شهید عباسپور

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون احداث شده‌ است. این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است. سد کارون ۱ بتونی دوقوسی است. ارتفاع تاج سد از پی، ۱۸۸ متر وطول تاج آن ۳۸۵ متر می‌باشد.

برای نخستین بار در کشور انجام شد.:

مدیرعامل شرکت آب جنوب شرق خوزستان از ساخت پمپهای KSB در داخل کشور با همکاری بخش خصوصی خبر داد و گفت: این مهم به روش مهندسی معکوس و برای اولین بار در ایران به تحقق رسید.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محسن رستگارنیا" تصریح کرد: این ابتکار عمل ارزشمند، گام بلند و موثری در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، بومی سازی تکنولوژی ساخت پمپهای KSB  و قطع وابستگی صنعت آب کشور از شرکت های خارجی محسوب می شود.

وی با اشاره به تشدید تحریم های ظالمانه و ناعادلانه  به کشور و شرایط خاص تحریم ها، افزایش سرسام آورهزینه های خرید قطعات، طولانی شدن زمان ثبت سفارش و ورود قطعات پمپهای KSB، مجموع این عوامل مهندسان شرکت را بر آن داشت تا با استفاده از روش باز آفرینی قطعات  فرسوده و مستهلک نسبت به ساخت پمپ با همکاری بخش خصوصی اقدام نماید.

رستگارنیا، حمایتهای سازمان آب و برق خوزستان به ویژه معاونت آبرسانی و جدیت مهندسان و کارشناسان شرکت آب جنوب شرق خوزستان در تحقق اقتصاد مقاومتی و بومی سازی پمپهای KSB در صنعت آبرسانی کشور را بسیار تاثیر گذار خواند و تصریح کرد: بهای تمام شده ساخت این پمپ یک پنجم قیمت مشابه خارجی است.

وی با بیان این که پمپهای عمودی شافت وغلافی KSB کشور آلمان دارای توان ۷۲۰ کیلووات و آبدهی ۶۴۰۰ متر مکعب بر ساعت هستند سال ساخت آنها را متعلق به چند دهه گذشته اعلام کرد.

شرکت آب جنوب شرق خوزستان از شرکت های منحصر به فرد در سطح وزارت نیرو است که همواره وظیفه تولید آب شرب و صنعت را در منطقه جنوب شرق استان برعهده دارد و با ظرفیت اسمی یک میلیون مترمکعب در شبانه روز آب مشترکان عمده خود را تامین می نماید.

کد خبر: 5265