سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

مدیر عامل شرکت آب جنوب شرق خبر داد:

مدیر عامل شرکت آب جنوب شرق از آغاز بهره برداری از فاز اول خط لوله انتقال آب به هندیجان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محسن رستگار نیا" با اشاره به قدمت و فرسودگی خطوط لوله های آبرسانی از اجرایی شدن این طرح با هدف جلوگیری از هدر رفت آب به دلیل شکستگی های متعدد و تامین مطمئن آب برای مناطق تحت پوشش با همکاری معاونت آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان خبر داد.

وی افزود: در راستای این طرح بیش از 8 کیلومتر از خطوط آبرسانی به شهرستان هندیجان با اولویت ضروری شناسایی و مقدمات عملیاتی شدن این طرح فراهم شده است.

رستگارنیا ادامه داد: پس از 45 روز تلاش پرسنل تعمیرات امور آبرسانی بندر امام خمینی (ره)، فاز اول این طرح باحجم خاک برداری به میزان 8000 متر مکعب، ساخت و نصب 3 عدد زانوی 45 درجه، 4عدد کوپلینگ، 1 عدد شیر قطع و وصل، بیش از 200 متر مکعب بتن ریزی و  تعویض 750 متر لوله  500  میلی متری با کمترین هزینه نسبت به پروژه های مشابه تکمیل و به بهره برداری رسید.

مدیر عامل شرکت آب جنوب شرق با بیان این که مقدمات اجرایی فاز دوم این طرح نیز آماده می باشد ابراز امیدواری کرد فاز دوم نیز تا اواسط شهریور ماه عملیاتی گردد.

 

کد خبر: 5904