سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

مدیران امور آب مناطق نه گانه استان خوزستان با همراهی مدیر امور حفاظت و بهره برداری منابع آب استان از دستاوردهای سد سیمره بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، به همت مدیر امور آب منطقه شمال غرب خوزستان، مدیران امور آب مناطق نه گانه استان خوزستان و مدیر امور حفاظت و بهره برداری منابع آب استان ضمن بازدید یک روزه از دستاوردهای سد سیمره با چگونگی احداث، آبگیری و سرشاخه های مهم رودخانه های ورودی به این سد آشنا شدند.
سد سیمره در مرز استان ایلام و لرستان در ۳۵ کیلومتری شهر دره شهر استان ایلام، سال ۱۳۷۶ روی رودخانه سیمره و در بالادست سد کرخه ساخته شد و در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسید.
این سد بصورت بتنی دوقوسی با هدف تولید انرژی برقابی، کنترل سیلاب، افزایش اشتغال و توسعه صنعت گردشگری توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران(شرکت آب نیرو) احداثو مورد بهره برداری قرار گرفته است.

کد خبر: 2464