سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

با اتمام عملیات اجرایی خط انتقال آب از تصفیه خانه ملی راه تا علی بن مهزیار اهوازی؛

با اتمام این طرح تا سه ماه آینده، به میزان 50 هزار متر مکعب آب شرب به ظرفیت فعلی اضافه شده و ساکنان مناطق مرکزی و شرق اهواز، از آب با کیفیت طرح غدیر بهره مند می شوند.

سرپرست معاونت آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان، از آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب از تصفیه خانه ملی راه تا تصفیه خانه علی بن مهزیار اهوازی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "صادق حقیقی پور" هدف از انجام این عملیات را حل مشکل آب شرب در مناطق شرق و مرکزی شهر اهواز و بهره مند شدن شهروندان از آب طرح غدیر عنوان کرد.

وی افزود: با اتمام این طرح تا سه ماه آینده، به میزان 50 هزار متر مکعب آب شرب به ظرفیت فعلی اضافه شده و ساکنان مناطق مرکزی و شرق اهواز، از آب با کیفیت طرح غدیر بهره مند می شوند.

سرپرست معاونت آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: این پروژه شامل عملیات اجرایی سیستم فیلتراسیون، ایستگاه پمپاژ و اجرای خط انتقال آب از تصفیه خانه ملی راه تا تصفیه خانه علی بن مهزیار اهواز به قطر 750 میلی متر و به طول تقریبی چهار کیلومتر لوله فولادی است.

حقیقی پور خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی خط انتقال آب از تصفیه خانه ملی راه تا تصفیه خانه علی بن مهزیار اهوازی حدود 150 میلیارد ریال هزینه در بر خواهد داشت.

کد خبر: 2722