وزیر نیرو در آئین بهره برداری از پروژه آبرسانی به شهرهای دشت آزادگان از طرح غدیر گفت: آبرسانی به شهرهای دشت آزادگان در قالب طرح آبرسانی غدیر، پروژه ای است که با اعتباری بالغ بر دو هزار و 200 میلیارد ریال یکی از مهم ترین پروژه های اجرایی وزارت نیرو در منطقه غرب خوزستان است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمید چیت چیان" با تاکید بر اینکه پروژه آبرسانی به شهرهای دشت آزادگان از طرح غدیر اقدام به تامین آب شرب و با کیفیت می کند، افزود: این پروژه، به عنوان بزرگ ترین پروژه آبرسانی در کل کشور، تامین آب شرب و با کیفیت هفت شهر سوسنگرد، حمیدیه، هویزه، بستان، رفیع، کوت سعید نعیم، ابوحمیظه و 50 روستای محدوده دشت آزادگان را در کوتاه مدت از بالادست رودخانه کرخه و در افق طرح از محدوده سد دز به عهده دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر آب مورد نیاز از بالادست رودخانه کرخه تامین می شود ولی هدف این است که از مهم ترین منبع آب کشور یعنی سد دز آب کافی به جنوب خوزستان منتقل شود تا 55 درصد کل جمعیت خوزستان از این آب برخوردار شوند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مجموع آبی که از پائین دست کرخه برداشت می شد حدود 700 لیتر در ثانیه بود، ولی با این پروژه به یک هزار لیتر در ثانیه رسید، یادآور شد: این پروژه آب شرب 230 هزار نفر را تامین می کند.

چیت چیان همچنین به تامین آب مورد نیاز کشاورزی اشاره کرد و گفت: در استان خوزستان 26 هزار هکتار شبکه جدید در حال اجراست و 16 پیمانکار و هفت شرکت به صورت همزمان کار می کنند.

وی در پایان با بیان اینکه من در جریان مشکلات دشت آزادگان هستم و از موضوع فاضلاب این منطقه که باعث نارضایتی شده است آگاهی دارم، تصریح کرد: عزم و اراده وزارت نیرو در جهت رفع این مشکل است.

در بخش دیگری از آئین بهره برداری از پروژه آبرسانی به شهرهای دشت آزادگان از طرح غدیر، "احمد سیاحی" معاون عمرانی استانداری خوزستان در سخنرانی کوتاه خود به سه درخواست عمده مردم خوزستان یعنی حفظ محیط زیست، اشتغال و حل معضل آب و فاضلاب اشاره کرد.

در ادامه، معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه طرح آبرسانی غدیر از شمال خوزستان تا آبادان و خرمشهر 400 کیلومتر است، گفت: برای اجرای این طرح 852 کیلومتر لوله گذاری داریم و برای اجرای کامل آن به هفت هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

"صادق حقیقی پور" با تاکید بر اینکه همکاری مردم با غیرت و میهن دوست دشت آزادگان برای اجرای پروژه آبرسانی به شهرهای دشت آزادگان از طرح غدیر بسیار مثبت بود، افزود: با اجرای این طرح، کیفیت آب دو برابر ارتقا یافته و هدایت الکتریکی (EC) آب این شهرها از 2200 میکروموس در گذشته به یک هزار و 100 میکروموس بر سانتی متر رسیده و کدورت آب از 50 واحد به کمتر از 10 واحد کاهش می یابد.

وی اظهار داشت: برآورد صحیح و دقیق قراردادهای منعقد شده با پیمانکاران، دعوت از پیمانکاران مجرب، برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر نو در خصوص نحوه تملک اراضی، همراهی عاطفی و معنوی با مردم و صاحبان اراضی کشاورزی و مسکونی و جلب رضایت آنها، ارتباط مستمر و روزانه مجریان طرح با مسئولان محلی جهت حل مشکلات اهالی و کشاورزان و همچنین مدیریت جهادی و تلاش شبانه روزی مدیران ارشد بخش آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با هدف تسریع در روند اجرایی پروژه از علل پیشرفت قابل توجه این طرح بزرگ ملی طی دو سال گذشته تاکنون بوده است.

در پایان آئین بهره برداری از پروژه آبرسانی به شهرهای دشت آزادگان از طرح غدیر، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با تشکر از تلاش ها و عنایت ویژه دولت تدبیر و امید به خوزستان، به برخی از نگرانی های مردم خوزستان اشاره کرد.

حجت الاسلام "مجید ناصری نژاد" با بیان اینکه آنچه می گویم به معنای نادیده گرفتن تلاش ها و سرمایه گذاری های صورت گرفته شده نیست، گفت: 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و مردم خوزستان انتظاراتی دارند که تحقق این انتظارات حق آنان است.

وی سپس به هزینه های بالای تعرفه برق، انتقال آب رودخانه های خوزستان به خارج از استان و هزینه گران تامین آب شربی که مردم خوزستان مصرف می کنند، اشاره کرد.

بهره برداری از پروژه آبرسانی به شهرهای دشت آزادگان از طرح غدیر، هم‌زمان با سفر رییس‌جمهور به استان خوزستان در سالروز آزادسازی سوسنگرد، با حضور "حمید چیت چیان" وزیر نیرو، "حمیدرضا جانباز" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، "محمدرضا شمسایی" مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان و سایر مسئولان استانی و محلی صورت گرفت.

با افتتاح خط انتقال آب از تلمبه‌خانه ام‌الدبس به‌شهرستان دشت آزادگان از طرح آبرسانی غدیر، روزانه 87 هزار متر مکعب آب با کیفیت به تصفیه‌خانه سوسنگرد منتقل شده و مشکل کمبود آب آشامیدنی ساکنان شهرستان‌های سوسنگرد، حمیدیه، هویزه، بستان، رفیع، کوت سعید نعیم، ابوحمیظه و 50 روستای محدوده دشت آزادگان برطرف می‌شود.

سازمان آب و برق خوزستان، اجرای طرح آبرسانی غدیر به عنوان بزرگ‌ترین طرح آبرسانی کشور را از سال 1388 آغاز کرده که صبح امروز یکشنبه نیز طرح "خط انتقال آب به تصفیه خانه شماره یک اهواز" با حضور رئیس جمهوری، افتتاح شد.

اجرای این دو پروژه توسط سازمان آب و برق خوزستان، افزون بر دو هزار و 600 میلیارد ریال هزینه در بر داشته است.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان