سد شهید عباسپور
/
سد شهید عباسپور

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون احداث شده‌ است. این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است. سد کارون ۱ بتونی دوقوسی است. ارتفاع تاج سد از پی، ۱۸۸ متر وطول تاج آن ۳۸۵ متر می‌باشد.

وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی دشت ارایض:

با حضور وزیر نیرو شبکه آبیاری و زهکشی دشت ارایض و واحدهای عمرانی 2، 3، 4 و 5 این دشت در شوش به بهره‌برداری رسید.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمید چیت چیان" 19 تیرماه در افتتاح پروژه آبیاری و زهکشی دشت ارایض شوش اظهار کرد: اهمیت مسائل آب برای همه روشن است به ویژه در کشوری که در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده اهمیت این منبع بسیار بالاتر هست. علاوه بر موقعیت کشور ما خشکسالی که در ۱۵ سال اخیر دامنگیر کشور ما بوده اهمیت این منبع حیاتی و ارزشش را برای ما بسیار افزون تر کرده است.

وی افزود: در گذشته بیش از ۲۰ میلیارد مترمکعب در سال آب در رودخانه کارون در کل حوزه چهارمحال و بختیاری، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و خوزستان جریان داشت که اکنون به ۱۴ میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

چیت چیان با اشاره به تحلیل هفتگی آمارها گفت: میزان بارندگی خوزستان نسبت به سال گذشته، ۴۸ درصد کاهش پیدا کرده و نشان دهنده شرایط ویژه است. باید راجع به تک تک قطرات آب برنامه ریزی کرده و با هوشیاری از منابع آب استفاده کنیم تا بیشترین بهره وری و بازده را داشته باشد. به گونه ای که مردم بتوانند با وجود این کمبودها بیشترین استفاده را از این منبع داشته باشند.

وزیر نیرو عنوان کرد: یکی از کارهایی که برای ارتقای بهره وری آب انجام می شود همین احداث شبکه های آبیاری زهکشی است. اگر آب به صورت سنتی استفاده شود بخش کمی از آن برای کشت و زرع گیاه به کار می رود ولی بعد از احداث شبکه و تغییر آن به صورت لوله کشی، کمترین تبخیر و هدررفت را خواهیم داشت.

چیت چیان تصریح کرد: نه فقط در مرحله انتقال و توزیع آب، بلکه در مرحله استفاده هم باید مراقبت بیشتر داشته باشیم.

وی تاکید کرد: از جمله مصادیق استفاده بهتر از آب، شیوه های نوین آبیاری است. معمولا در آمارهایی که بیان می شود به صورت میانگین هر دو هکتار زمین آبی می تواند زندگی یک خانواده کشاورز را به صورت آبرومندانه تأمین کند.

چیت چیان تصریح کرد: اگر کشت را به کشت گلخانه ای تبدیل کنیم در هر هکتار برای ۱۰ نفر اشتغالزایی دارد؛ در صورتی که در شرایط کشت عادی هر هکتار نیم نفر اشتغالزایی دارد؛ اینها نمونه هایی هستند که بدانیم چگونه از منابع محدود موجود بیشترین استفاده و بهره برداری را داشته باشیم.

وی افزود: شرایط آب و هوایی، نوع خاک و میزان منابع آبی در نوع کشت، آبیاری و کشت محصولات تأثیراتی دارد. در کنار توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی یکی از اصلی ترین مسائلی که باید مورد اهتمام مسئولان کشور به صورت اعم و مسئولان کشاورزی کشور به صورت خاص باشد استفاده از آب با بیشترین بهره وری است.

وزیر نیرو بیان کرد: برای تمام کشور، مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید، منطقه خوزستان اهمیت بسیاری دارد. در ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید، دولت درخواستی را به مقام معظم رهبری ارائه داد تا یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه برای شبکه های آبیاری زهکشی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در خوزستان اختصاص پیدا کند. کاری که در زمینه شبکه های آبیاری و زهکشی طی این سال های اخیر انجام شده در قیاس با هر نقطه دیگر از ایران و گذشته این استان بسیار متفاوت و خوب است.

چیت چیان گفت: بیشترین اعتبارات طرح ۵۵۰ هزار هکتاری برای شبکه های فرعی سه و چهار هزینه شد و کار بسیاری انجام و برکاتی هم به دنبال داشت. در بسیاری از مناطق فعالیت های احداث شبکه های یک و دو بر فعالیت شبکه های سه و چهار مقدم بود که امروز الحمدلله شاهد به بهره برداری رسیدن این شبکه عظیم هستیم. بیش از ۱۷ هزار هکتار در دشت ارایض شوش است و دو طرح دیگر هم به بهره برداری می رسد که مجموعه آنها بیش از ۲۰ هکتار و مجموعاَ در دولت بیش از ۳۵ هزار هکتار شبکه های آبیاری زهکشی به بهره برداری می رسد.

وی اظهار کرد: امیدواریم که احداث این شبکه باعث خیر و برکت برای مردم این سامان باشد و در آینده بتوانیم فعالیت های خود را برای تحقق هدف مقام معظم رهبری که توسعه شبکه ها به میزان۵۵۰ هزار هکتار است، انجام و سرعت بیشتری به کار خود بدهیم تا مردم این استان بهترین استفاده را از این امکانات فراهم شده داشته باشند.

چیت چیان عنوان کرد: در موضوع کنترل گرد و خاک و ریزگردها، سازمان های مختلفی مسئولیت دارند و وزارت نیرو نیز در کنار آنها برای فعالیت هایی مثل تأمین آب برای کشت بوته ها و غیره دارد. برای فعالیت هایی که طی چند ماه اخیر وزارت جهاد کشاورزی برای کشت نهال انجام شده نیز تأمین آب را داشتیم.

 

بار توسعه خوزستان را از دوش منابع آبی برداریم

"حمید رضا خدابخشی" معاون طرح و توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی سازمان آب برق خوزستان در آیین افتتاح بهره برداری واحد های عمرانی شبکه های آبیاری و زهکشی 2 و 3 و 4 و 5 دشت ارایض شوش و باقیمانده واحد عمرانی دوسالق گفت: وسعت استان خوزستان 4/6 میلیون هکتار و وسعت دشت های استان 2/4 میلیون هکتار و جمعیت استان 7/4 میلیون نفر است که 30 درصد جمعیت آن روستایی است.

وی افزود: تعداد محصولات باغی و زراعی قابل کشت 63 محصول و تعداد بهره برداران ثبت شده بخش کشاورزی 192 هزار نفر است و کل مساحت اراضی زراعی و باغی 2/2 میلیون هکتار به صورت آبی دائم است.

خدابخشی عنوان کرد: شبکه های آبیاری وزهکشی به بهره برداری رسیده با احتساب شبکه هایی که امروز به بهره برداری می رسند حدود 425 هزار هکتار می باشد و حدود 336 هزار هکتار شبکه در دست مطالعه است. هم اکنون حدود 45 هزار هکتار از شبکه های متناظر فاز اول طرح مقام معظم رهبری در دست اجرا می باشد که هیچگونه اعتباری از طرح معظم له به این شبکه ها تعلق نگرفته و 2 سال متوالی است که هیچ تخصیص نقدینگی به این پروژه ها صورت نگرفته است.

وی افزود: افتتاح این شبکه ها از این نظر حائز اهمیت است و اگر نبود فضل پروردگار و حمایت و پشتیبانی و دلگرمی های آقای مهندس شمسایی و همت و سخت کوشی و سعه صدر پیمانکاران و مشاوران و تدبیر و امید مدیران و مهندسان و کارگران، این پروژه ها هم اکنون آماده بهره برداری نبود.

شایان ذکر است که 327 هزار هکتار از شبکه های مطالعه شده نیز هم اکنون آماده اجرا هستند که در صورت تأمین اعتبار و نقدینگی امکان اجرایی نمودن آنها وجود دارد .

معاون طرح و توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی سازمان آب برق خوزستان با بیان اینکه از شبکه های به بهره برداری رسیده حدود 173 هزار هکتار آن مربوط به قبل از انقلاب و 252 هزار هکتار آن مربوط به بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است، گفت: در حوضه کرخه تا کنون حدود 77 هزار هکتار به بهره داری رسیده که 16400 هکتار آن مربوط به شمال کرخه و شهرستان شوش و حدود 60700 هکتار آن مربوط به جنوب کرخه می باشد که با احتساب شبکه های به بهره برداری رسیده امروز شبکه های به بهره برداری رسیده شمال کرخه به حدود 35 هزار هکتار می رسد. در این حوضه 152 هزار هکتار نیز آماده اجراست.

وی ادامه داد: سازمان آب و برق خوزستان به عنوان سازمانی پیشرو در نوآوری برای اولین بار در کشور برای جلوگیری از هدر رفت منابع آب از تکنولوژی در ساخت کانال های در حال ساخت خود در این سطح استفاده نمود که باعث صرفه جویی مناسب و افزایش راندمان و کاهش هزینه های بهره برداری شده و مشکل وجود خاک نامناسب را که این منطقه به آن مبتلاست را نیز حل و سرعت عملیات اجرایی را به طور چشمگیری افزایش داد.

خدابخشی یادآور شد: سازمان آب و برق خوزستان مقایسه استفاده از لوله به جای کانال را در سال 94 در سرلوحه کارهای مطالعاتی خود قرار داد و مشخص شد که در 4 پروژه مطالعاتی استفاده از لوله کاملاً مناسبتر از احداث کانال هایی است که هدر رفت آب و هزینه های بهره برداری در آنها بسیار بالا می باشد. بنابراین در تمام پروژه های آتی خود استفاده از لوله به جای کانال را جایگزین نموده است که این تصمیم هم راستا با تصمیم و شورای محترم عالی آب کشور نیز می باشد.

وی افزود: نکته قابل اهمیتی که برخود لازم می دانم به عنوان پیشنهاد عرض نمایم این است که هنوز در سیستم بودجه ای اعتباری کشور مبنای سرمایه گذاری برای ساخت شبکه های آبیاری و زهکشی را فقط با معیارهای اقتصادی ارزیابی می نمایند که این رویه در تعیین شبکه های آبیاری و زهکشی فاز دوم طرح مقام معظم رهبری از سوی دفتر محترم برنامه ریزی آب وزارت نیرو نیز حاکم بود، در صورتی که هم اکنون همگان می دانند که آب را نه تنها به عنوان کالای اقتصادی که با مصرف آن دارای ارزش افزوده مالی می گردد بلکه باید به عنوان پدیده ای اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی و امنیتی بر شمرد. چنانچه با این پیش فرض بر ساخت شبکه های آبیاری و زهکشی در اراضی که توسط انهار سنتی که به صورت حقابه بران سنتی حق استفاده از این موهبت الهی را دارند تأکید شود، آنگاه خواهیم دید که صرفه و صلاح در تمام حوضه های آبریز ساخت شبکه های آبیاری و زهکشی با لوله بر افزایش بهره وری، کنترل برداشت ها و ایجاد نظام های مدیریت بهره برداری بهینه برای حفظ و حراست از این نعمت خدادادی است.

معاون طرح و توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی سازمان آب برق خوزستان در پایان گفت: نکته پیشنهادی دیگر اینکه با ساخت شبکه های آبیاری در منطقه تمام بار توسعه بر دوش آب قرار می گیرد که لازم است با توجه به آمایش سرزمین به اشتغال در سایر زمینه ها توجه جدی مبذول گردد. مثلاً همین منطقه یکی از بکرترین و زیباترین مناطق برای توسعه گردشگری طبیعت است لذا پیشنهاد می گردد که در مطالعات مناطق کشور توسعه همزمان در تمام زمینه های علمی – صنعتی – فن آوری و کشاورزی مدرن با بهره وری بالا مورد نظر قرار بگیرد تا بار توسعه از آب و منابع آبی به تنهایی برداشته شود همانگونه که سازمان آب و برق خوزستان در انجام مطالعه ایذه و باغملک سایر جنبه های توسعه منطقه ای را مورد نظر قرار داد و امیدوارم روزی دشت هایی که پتانسیل کشاورزی کمی دارند با توسعه فناوری ها روی رونق به خود بگیرند .

حجت الاسلام والمسلمین "سید محمد امام"، امام جمعه شوش نیز در آیین افتتاح این پروژه ها گفت: تسطیح اراضی و طرح ۵۵۰ هزار هکتار تولید واشتغال را در پی خواهد داشت . منطقه شوش یکی از مصادیق فرمایشات امام راحل است که فرمودند اگر خوزستان به تنهایی آباد شود برای کل کشور کافی است.

وی افزود: از ۶ میلیون هکتار زمین خوزستان کمتر از یک میلیون کشت می شود وضروری است که تولید در زمین های حاصلخیز و مستعد در شوش جدی گرفته شود. علی رغم منابع زیاد در استان ما شاهد فقر و بیکاری هستیم. امیدواریم با نگاه ویژه وزارت نیرو، عمران و آبادانی را در منطقه محروم شوش شاهد باشیم و با افتتاح پروژه ها، راه برای ادامه طرح و عمران آبادانی منطقه باز و آرزوی دیرینه مردم نیز محقق شود.

"رضا نجاتی" فرماندار شهرستان شوش نیز در این مراسم گفت: حضور وزیر در مناطق بحرانی راه گشاست. شهرستان شوش با دو اثر ثبت جهانی، شهرستانی تاریخی است که گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

وی افزود: علی رغم کمبودهای مالی کشور و دولت، طرح پر افتخار مقام معظم رهبری در حال انجام است و شهرستان شوش با بیش از ۷۰ هزار هکتار با همت سازمان آب و برق خوزستان و جهاد نصر در قالب این طرح در حال آباد شدن است. زمین های شهرستان شوش بسیار مستعد هستند و انتظار می رود این اقدامات با استمرار و تسریع انجام شود و کانون های گرد و غبار موجود در شهرستان شوش مهار شوند و با ایجاد اشتغال و توسعه کشور به رونق و توسعه این شهرستان کمک کنیم.

وی با اشاره به گرمای شدید در استان خوزستان و مشکلات ناشی از قطعی شبکه برق گفت: امیدواریم مشکلات به وجود آمده در اثر گرما و قطع برق در استان نیز با درایت وزارت نیرو مرتفع شود چرا که این اتفاقات تاثیرات نامطلوبی را بر اقتصاد و معیشت این منطقه از کشور ما گذاشته است.

گفتنی است، دشت ارایض شامل 7 واحد عمرانی به مساحت 28 هزار و 285 هکتار است که واحدهای 2 تا 5 این اراضی به وسعت 17 هزار و 577 هکتار است. این پروژه‌های آبیاری و زهکشی در محدوده غرب رودخانه کرخه و 43 کیلومتری غرب شهر الوان (عبدالخان) در اراضی موسوم به دشت ارایض اجرا و به بهره‌برداری رسید. توسعه، بهبود اراضی و اشتغالزایی، افزایش درآمد کشاورزان، افزایش حجم تولیدات کشاورزی و دامی، بهره‌وری از منابع آبی از جمله اهداف اجرای این طرح‌ها است. مبلغ کل قراردادها برای اجرای این طرح‌ها 322 هزار و 272 میلیون ریال است. حجم خاکبرداری در این طرح 73.453.333 متر مکعب، حجم خاکریزی 4.347.333 متر مکعب، حجم بتن‌ریزی انجام گرفته نیز 77.333 متر مکعب است. طول کانال‌های اجرا شده در این چهار طرح 752.1 کیلومتر، طول زهکش‌ها 777.5 کیلومتر و تعداد ابنیه طرح 377 دستگاه است.

کد خبر: 3149