وزیر نیرو گفت: باید خود را آماده تغییرات وسیعی در نحوه مصرف آب کنیم و محال است بتوانیم با همان شیوه هایی که کشور را با بارشی به مراتب بیشتر از وضعیت فعلی و با جمعیتی کمتر از جمعیت کنونی اداره می کردیم، اداره کنیم.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، رضا اردکانیان در مراسم راه اندازی دریچه های اولین قفل کشتیرانی ایران در سد سلولی بالا دست بهمنشیر که امروز 29 فروردین ماه در آبادان برگزار شد، اظهار کرد: وزارت نیرو مسئول تامین آب و برق پایدار، جمع آوری و تصفیه پسآب ها، تولید انرژی و خدمت کردن به مردم است و این خدمت را در قالب ساختارها و ساز و کارهای متنوعی در سطح کشور ارائه می دهد.

وی افزود: دستگاه گسترده ای مانند وزارت نیرو می بایست بر اساس ساز و کارهای تعریف شده ای برنامه های خود را جلو ببرد و پیگیری های این دستگاه منحصر به حضور فیزیکی در مناطق نخواهد بود.

وزیر نیرو تصریح کرد: برای من توفیقی است که در کمتر از شش ماه از شروع کار خود در وزارت نیرو برای سومین بار به استان خوزستان سفر کردم و این مسئله را به فال نیک می گیرم.

اردکانیان عنوان کرد: خوزستان باید مانند گذشته به عنوان پیشرو و پرچمدار طرح های توسعه ای آب و خاک کشور فعالیت کند و حیثیت گذشته خود را در این زمینه دارا باشد.

وی عنوان کرد: نمایندگان وزارت نیرو را کمک کنند تا در کسوت و ساحت کارشناسی خود باقی بماند و روز به روز نقش آن به عنوان یک مرجع کارشناسی پررنگ تر جلوه کند.

وزیر نیرو بیان کرد: همه تنگناها باعث شده تا تقاضای ما بیش از عرضه ها و امکانات باشد. این اطمینان برای مردم ما است که وزارت نیرو یک دستگاه کارشناسی کشور است اما این مسئله به معنای آن نیست که نقصی ندارد.

اردکانیان گفت: این اطمینان باید وجود داشته باشد که وزارت نیرو رسالت اصلی خود را برخورد کارشناسانه با مسائل می داند و در عین حالی که نیازمند راهنمایی و نظارت است، وظیفه خود می داند تا در تصمیم سازی ها جز بر مدار کارشناسی و بررسی منطقی طرح ها کارهای خود را پیش نبرد.

وی با بیان اینکه امسال یکی از خشک ترین سال ها را در نیم قرن اخیر تجربه می کنیم، گفت: متاسفانه برخی از شهرهای کشور در معرض خشکسالی حادی هستند و بارش ها فوق العاده کم شده است، اما برخی از استانها وضعیت نسبتا خوبی دارند.

وزیر نیرو بیان کرد: مجموع بارش کشور در سال آبی 96-97، از اول مهرماه سال گذشته تا غروب 28 فروردین ماه امسال تنها بالغ بر 117 میلی متر بوده و این به معنای کاهش 44 درصدی بارش ها نسبت به همین بازه در سال گذشته است.

اردکانیان ادامه داد: منطقه و کشور ما به سمت گرمتر شدن و کم بارش تر شدن در حال حرکت است و موضوع تغییر اقلیم در دنیا یک مسئله جدی است.

وی افزود: باید خود را آماده تغییرات وسیعی در نحوه مصرف آب کنیم. محال است بتوانیم با همان شیوه هایی که کشور را با بارشی به مراتب بیشتر از وضعیت فعلی و با جمعیتی کمتر از جمعیت کنونی اداره می کردیم، اداره کنیم.

وزیر نیرو گفت: حتما باید در شیوه های مصرف نه تنها بحث آب بلکه سایر منابع زیست محیطی از جمله انرژی در کشور تجدید نظرهای جدی کنیم. ما مسئول سرنوشت خود و نسل های آینده کشور هستیم.

اردکانیان با بیان اینکه مطمئن ترین منبع آب ما پسآب است، افزود: ما از همه فناوری ها و تکنولوژی ها استفاده می کنیم و حتی اگر در جایی اقتضا داشته باشد برای آب شرب به فکر استفاده از آب های فرامرزی خواهیم افتاد و بالاخره آب شرب را تامین می کنیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: با جمعیت فعلی حدود 7میلیارد متر مکعب مصرف آب شرب و بهداشت کشور است و این به معنای آن است که سالانه بیش از 4 میلیارد متر مکعب تولید پساب می کنیم و این رقم، رقم مطمئن و قطعی آب خاکستری کشور است.

اردکانیان عنوان کرد: امروز در دنیا لغت پساب و فاضلاب در حال منقرض شدن است و مردم باید یاد بگیرند که پساب نیز آب است اما با رنگ متفاوت و باید رنگ آن به رنگی تبدیل شود تا قابل استفاده در صنعت و کشاورزی باشد.

 

وی ادامه داد: امروز بیش از 20میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در دنیا با پساب های تصفیه شده آبیاری می شود و اگر پساب های کشور را تصفیه نکنیم علاوه بر اینکه خودمان را از این منبع محروم کرده ایم، باعث شده ایم معدود آب های شیرین کشور نیز در خطر آلوده شدن قرار بگیرند.

وزیر نیرو تصریح کرد: این مسئله نیاز به تغییر نگاه و تربیت دارد و دستگاه های تولید کننده پساب غیر خانگی باید به حکم قانون موظف باشند همانگونه که برای تامین آب مورد نیاز خود سرمایه گذاری می کنند، برای کنترل و تصفیه سازی پساب نیز هزینه کنند.

اردکانیان بیان کرد: همانگونه که استفاده غیر صحیح از آب شیرین باید جرم باشد، رها کردن پساب تصفیه نشده و آلوده کردن منابع آب شیرین نیز باید جرم تلقی شود.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان