معاون طرح و توسعه شبکه آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان اقدامات این سازمان در رابطه با تکمیل طرح انتقال آب کارون به تالاب شادگان را تشریح کرد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "آرش محجوبی" با اشاره به وقوع خشکسالی های طولانی در حوزه رودخانه های مارون و جراحی و عدم تامین آب تالاب شادگان گفت: سازمان محیط زیست استان به عنوان متولی تالاب ها، مطالعه طرح انتقال آب از کارون به تالاب شادگان را انجام و عملیات اجرایی آن نیز در سال 1393 توسط آن اداره کل آغاز شد که به دلیل محدودیت های مالی و بنا به درخواست رئیس اداره کل محیط زیست استان و موافقت مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان ادامه و تکمیل پروژه مذکور در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس این طرح، قرار است بخشی از حق آبه تالاب شادگان از طریق احداث ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 5 مترمکعب بر ثانیه بر روی رودخانه کارون به هور شادگان انتقال یابد. عملیات اجرایی قسمت هائی از سازه ایستگاه پمپاژ نظیر فونداسیون و دیوارهای ایستگاه پمپاژ و نیز بخشهائی از کانال انتقال قبلا توسط پیمانکار اداره کل محیط زیست خوزستان اجرا شد اما ناتمام باقی ماند.

محجوبی تصریح کرد: بر این اساس سازمان آب و برق خوزستان، با به روز کردن اسناد مناقصه و انتخاب پیمانکار جدید، احداث و تکمیل بخش های سازه ای نیمه تمام ایستگاه پمپاژ، احداث تجهیزات برقی و تاسیسات مکانیکی 6 دستگاه الکتروپمپ، احداث اتاق کنترل، تکمیل بیش از 5 کیلومتر کانال انتقال و لایروبی قسمت ورودی ایستگاه پمپاژ را از اواخر سال 1396 آغاز کرد و در حال حاضر عملیات اجرایی دارای پیشرفت مناسبی بوده و پیش بینی می شود که تا اواخر پائیز سال جاری به اتمام برسد.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان