مدیر دفتر مدل های آب و محیط زیست سازمان آب و برق خوزستان از برگزاری جلسه آموزشی "بهره برداری از سامانه هشدار سیلاب پردازشگر آب و اقلیم" و رونمایی از سامانه مرتبط با آن خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "علی شهبازی" با بیان این که پردازشگر آب و اقلیم به منظور دستیابی بدون واسطه و سریع به نتایج مدل-های معتبر جهانی پیش بینی هواشناسی در مقیاس های کوتاه مدت و فصلی در سازمان آب وبرق خوزستان تهیه شده است، تصریح کرد: این سامانه بخشی از فعالیت گسترده تری است که با هدف استفاده از پیش بینی های هواشناسی در پیش بینی رواناب و مدیریت سیلاب در حوضه های آبریز منتهی به استان خوزستان به کار گرفته می شود و در هفته های آتی بر سایت مربوطه بارگذاری خواهد شد.

وی با بیان این که در آخرین به روز رسانی سامانه پردازشگر آب و اقلیم (Hydroclimate,v3) ماژول هشدار سیلاب به قابلیت های پیش بینی آن اضافه شده است، افزود: این ماژول علاوه بر این که با پردازش خروجی های پیش بینی های هواشناسی، مناطق خطرپذیر از نظر سیلاب را مشخص و نتایج را در قالب داشبوردهای مدیریتی به همراه نقشه ها و فایل های تخصصی ارائه می دهد، امکان دسترسی تمامی همکاران به سامانه را فراهم کرده است.

شهبازی، تعیین موقعیت های خطر پذیر از منظر سیلاب، مشخص شدن سطوح هشدار، نمایش مقادیر متوسط و حداکثر بارش در زیرحوضه ها، نمایش مسیر حرکت توده بارش، بارش تجمعی 5 روز آینده و گزارش های تخصصی را از جمله خروجی های قابل دسترس در این نسخه از سامانه ذکر کرد.

  وبسایت سامانه پردازشگر هوا و اقلیم در صفحه اصلی سایت اینترانت سازمان در بخش "سامانه ها" و با نام "سامانه پیش بینی های کوتاه مدت" در دسترس تمامی همکاران قرار گرفته است این وبسایت هر روز ساعت 10:30 به روز شده و آخرین خروجی های پیش بینی های هواشناسی و هشدار سیلاب را در اختیار کاربران قرار می دهد.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان