معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از برنامه‌ریزی و هدایت سیلاب به کانون‌های ریزگرد در دشت‌های اطراف ماهشهر و رامشیر و همچنین افزایش حجم آب تالاب‌های شادگان و هورالعظیم خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمیدرضا لشکری" با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده از 2 ماه گذشته تاکنون افزود: سیلاب‌های اخیر استان مطابق برنامه‌ریزی انجام شده در جهت افزایش ظرفیت آب‌گذری رودخانه‌ها، افزایش حجم آب تالاب شادگان و هورالعظیم و مهار کانون‌های ریزگرد مدیریت و کنترل شده است.

وی با بیان اینکه در حاشیه بزرگراه خلیج‌فارس و دشت‌های بین شهرستان‌های رامشیر و ماهشهر 2 کانون فعال ریزگرد وجود دارد، اظهار کرد: از یک ماه پیش پس از هماهنگی با محیط‌زیست و منابع‌طبیعی استان، حدود 9 مترمکعب بر ثانیه آب از حوضه کارون و ایستگاه پمپاژ جنوب شهر اهواز به یکی از کانون‌های ریزگرد اطراف ماهشهر منتقل شده و قرار است این میزان آب انتقالی تا 10 مترمکعب بر ثانیه افزایش یابد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان همچنین از برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت حوضه کوپال و ایستگاه‌های پمپاژ شمال‌شرق استان با هماهنگی مدیریت بحران استان و سازمان محیط زیست در مهار کانون‌های ریزگرد خبر داد و افزود: در حال بررسی طرح هدایت آب از ایستگاه‌های پمپاژ شمال‌شرق استان به رودخانه فصلی کوپال و سپس دشت جنوب غرب رامشیر هستیم تا بتوانیم با انتقال 8 مترمکعب آب بر ثانیه دومین کانون ریزگرد استان را نیز مهار کنیم.

لشکری با اشاره به بهره‌گیری از سیلاب خوزستان در احیای تالاب بین‌المللی شادگان تصریح کرد: از یک‌ماه گذشته تاکنون حدود 40 مترمکعب بر ثانیه، آب به تالاب شادگان منتقل و موجب تقویت ذخیره آب این تالاب شده است.

وی با بیان اینکه با برنامه‌های اعلام شده، میزان سطح آب تالاب قابل افزایش خواهد بود، افزود: آب موردنیاز تالاب شادگان از حوضه جراحی تامین می‌شود، اما به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت کارون و دبی ناشی از سیلاب، آب رودخانه کارون نیز به این تالاب منتقل شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: از سه ایستگاه پمپاژ توسعه نیشکر روی رودخانه کارون از یک ماه پیش تاکنون در مجموع حدود 30 متر مکعب بر ثانیه، آب در حال انتقال به تالاب شادگان بوده و از دو هفته پیش نیز حدود 10 متر مکعب بر ثانیه، از ایستگاه پمپاژ طرح پرورش ماهی آزادگان به آب انتقالی تالاب افزوده شده است.

لشکری اضافه کرد: از دو هفته پیش با مصوبه شورای مدیریت بحران استان، جریان هدایت آب از مخازن یک و دو به مخازن سه، چهار و پنج هورالعظیم در نقطه صفر مرزی نیز آغاز شده است.

وی افزود: هم‌اکنون حدود 80 درصد سطح تالاب هورالعظیم پر شده و در صورت همکاری شرکت نفت با برنامه‌های اعلام شده، این میزان افزایش خواهد یافت.

لشکری تصریح کرد: موضوع سیلاب‌ استان خوزستان به‌عنوان یکی از مباحث چالشی طی یک ماه گذشته باعث نگرانی‌هایی در بین مردم و مسئولان شده بود، که با مدیریت صحیح، نه تنها این پدیده طبیعی کنترل شد، بلکه در جهت مهار کانون‌های ریزگرد و احیای تالاب‌های خوزستان به‌کار گرفته شده است.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان