به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان،حمیدرضا لشکری با اشاره به اقداماتی که برای کاهش خسارت سیلاب در حوزه کرخه در حال انجام است، اظهار داشت: یکی از این اقدامات پخش سیلاب است، به همین منظور تونل انتقال آب دشت عباس وارد مدار می شود تا سیلاب را از طریق رودخانه «دویرج» در استان ایلام به تالاب هورالهویزه در عراق هدایت کند.
وی همچنین درباره آبگرفتگی روستاهای پایین دست رودخانه کرخه به دلیل شکستگی سیل بندها، اظهار داشت: ترمیم سیل بند روستای مومنیه که در روزهای اخیر شکسته بود، به اتمام رسیده است.
وی افزود: بعد از تصمیم گیری درباره مسدود کردن سیل بند روستای مچریه، عملیات آن از امروز آغاز شده و با بسیج امکانات پیش بینی می شود تا فردا به اتمام برسد.
لشکری با تاکید بر لزوم بازگشایی مسیر انهار منشعب از رودخانه کرخه، اضافه کرد: شاخه های فرعی شط نیسان (ابیض و رای) در حال بازگشایی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در هیچکدام از حوضه های آبی استان از جمله کرخه نگرانی نداریم گفت: هواشناسی برای روزهای آینده بارندگی شدیدی برای حوضه کرخه پیش بینی نکرده است، از سوی دیگر در کرخه تا دبی 500 مترمکعب بر ثانیه از سد، (به شرط تحکیم سیل بندها و بازگشایی انهار) مشکلی ایجاد نمی شود.
لشکری ادامه داد: البته باید توجه داشت که ممکن است آورد کرخه تا اردیبهشت آینده بیش از چهار میلیارد مترمکعب شود که در این صورت دبی خروجی تا 700 مترمکعب برثانیه افزایش خواهد یافت، بنابراین باید برای فصل آینده نیز برنامه ریزی شود.
وی با اشاره به افزایش دوباره دبی رهاسازی شده از سد کرخه افزود: در حال حاضر ورودی به سد کرخه 470 مترمکعب برثانیه و خروجی 490 مترمکعب برثانیه است.
لشکری اظهار داشت: ورودی سد دز 417 و خروجی 503 مترمکعب برثانیه همچنین ورودی به سد گتوند علیا (کارون) 664 و خروجی آن 745 مترمکعب برثانیه است.

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان