وزیر نیرو گفت: وضعیت سدهای خوزستان تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

به‌گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "رضا اردکانیان" در گفتگوی زنده با بخش خبر شبانگاهی ساعت 21 (سه‌شنبه) در خصوص وضعیت سیلاب در استان خوزستان با اشاره به شرایط نسبتا حساس ساعات اولیه امروز گفت: به‌دلیل رواناب ناشی از تحولات استان لرستان و بارش‌های شدید، سیلاب شگفت‌انگیزی به بزرگی بیش از ۸۰۰۰ متر مکعب در ثانیه وارد کرخه شد که خوشبختانه در حال حاضر رو به کاهش است.

وی افزود: طبق اطلاعات ارائه شده، از ساعت ۱۸ امروز، ورودی کرخه حدود 3500 مترمکعب در ثانیه و ورودی دز نیز به 3000 مترمکعب در ثانیه رسیده و خروجی از این دو سد به‌گونه‌ای محاسبه می‌شود که میزان ذخیره هیچکدام از سدها از حد مجاز خارج نشود.

وزیر نیرو در پاسخ به این سئوال که سرریز امروز سد کرخه خارج از کنترل بوده است یا خیر، گفت: بهره‌بردار از سد، طبق دستورالعمل‌های دریافتی بخشی از آب ذخیره شده را از طریق سرریز سد رها می‌کند که در سد کرخه وضعیت این گونه بوده؛ وضعیت کاملا تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

اردکانیان یکی از راه‌های کاهش خسارات سیل را تخلیه منازل در معرض خطر عنوان کرد و افزود: هنگامی که مردم به هشدارها توجه کرده و از مستحدثات کرانه رودخانه‌ها فاصله می‌گیرند، شاهد حوادث جانی نخواهیم بود و انشاءالله پس از چند روز پس از بهبود شرایط به خانه و کاشانه خود باز خواهند گشت.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان