معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نسبت به احتمال آبگرفتگی روستاهای پایین دست عبدالخان و بالادست حمیدیه در اثر افزایش دبی رودخانه کرخه هشدار داد و گفت: افزایش دبی رودخانه دز، شهر شیبان و شهرستان کارون را نیز در معرض خطر سیلاب قرار داده است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمیدرضا لشکری" گفت: تاثیر افزایش خروجی سد کرخه در روزهای اخیر، پس از شوش، امروز در عبدالخان خود را نشان داده و دبی این رودخانه در عبدالخان با یکصد مترمکعب درثانیه افزایش، امروز به 676 مترمکعب در ثانیه رسیده است.

وی با بیان اینکه محتمل است که سیل کرخه تا فردا به حمیدیه برسد، بیان کرد: پیش بینی می شود روستاهای خسرج و اطراف آن (حویش یک و 2، آلبوعبید و حلاف) در بالادست حمیدیه، دچار آبگرفتگی شوند به همین دلیل باید این روستاها تخلیه شود.

لشکری همچنین نسبت به افزایش جریان رودخانه کارون در پی افزایش خروجی سد دز، هشدار داد و گفت: امروز دبی کارون در ملاثانی به سه هزار مترمکعب درثانیه رسیده و پیش بینی می شود که شهر شیبان و جنوب اهواز (روستاهای شهرستان کارون) دچار آبگرفتگی شود.

معاون سازمان آب و برق خوزستان در ادامه با اشاره به کاهش ورودی و خروجی سدهای خوزستان گفت: ورودی سد کرخه امروز 2 هزار و 55 و خروجی آن یک هزار و 889 مترمکعب درثانیه، و حجم این سد نیز 6 میلیارد مترمکعب است.

وی حجم ذخیره سد دز را 2.5 میلیارد مترمکعب بیان کرد و افزود: ورودی کنونی به این سد سه هزار و 776 و خروجی 2 هزار و 465 مترمکعب درثانیه است.

لشکری اضافه کرد: ذخیره در سد گتوند علیا (کارون) 4.2 میلیارد مترمکعب، ورودی این سد یک هزار و 208 و خروجی یک هزار و 473 مترمکعب درثانیه است.

وی ادامه داد: در سد مارون نیز اکنون 1.3 میلیارد مترمکعب ذخیره داریم، و ورودی به آن 185 و خروجی 250 مترمکعب درثانیه است.

لشکری بیان کرد: دبی کارون در مقطع اهواز نیز در ساعت 11 امروز پنجشنبه به 2 هزار و 886 مترمکعب درثانیه رسید.

وی همچنین درباره اعتراض مردم به باز شدن سد سلولی در آبادان گفت: قرار بود برای کاهش دبی کارون، سد سلولی باز شود که به دلیل نگرانی مردم روستاهای خرمشهر و آبادان از آبگرفتگی منازلشان، این تصمیم فعلا منتفی و مقرر شد به جای آن ایستگاه پمپاژ مارد با حداکثر ظرفیت برای انتقال آب از کارون به بهمنشیر فعالیت کند.

در پی ورود سیلاب و افزایش خروجی سدهای کرخه و دز، استاندار خوزستان از 11 فروردین در این استان حالت فوق العاده اعلام کرده است.

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان