مدیر اداره امور آب شمال خوزستان گفت: اثر تاریخی بندمیزان شوشتر با پوشش های زرهی توسط سازمان آب و برق خوزستان علاج بخشی اضطراری شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان به نقل از ایرنا، "کیسان رویینیان" روز جمعه 23 فروردین ماه با بیان این که سیلاب های فروردین ماه سال جاری باعث شد تا این اثر تاریخی به طور کامل زیر آب برود افزود: در این شرایط  برخی دهانه های این اثر در معرض تخریب قرارگرفت.

وی تصریح کرد: با همکاری مدیریت مهندسی عمومی سازمان آب وبرق خوزستان،شرکت آبیاری کارون بزرگ و اداره امور آب شمال خوزستان ، پوشش های زره فولادی طراحی و با تایید کارشناسان پایگاه سازه های آبی شوشتر بر روی دیواره ها نصب شد.

رویینیان افزود:این اقدام که در کمترین زمان ممکن و با پیگیری فرماندار شوشتر انجام شد، با کاهش فشار آب بر روی دیواره ها از تخریب این اثر جلوگیری می کند.

قدمت اثر تاریخی بندمیزان مربوط به دوره ساسانیان است و تا امروز پابرجاست.

این بند به همراه 15 اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009(پنج تیر 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان