مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، با بیان اینکه جریان سیلابی به رودخانه های استان فعلا متوقف شده گفت: کاهش خروجی سدها به پایین دست تا زمان بارش های آینده ادامه می یابد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "داریوش بهارلویی" گفت: جریان ورودی به سدهای خوزستان کاهش نسبی داشته و این کاهش تا زمان بارش های جدید در حوزه های آبریز تداوم دارد.

وی افزود: در این مدت، سعی شده که برای کم کردن فشار در پایین دست حوزه ها، خروجی از سدها در حوزه های کرخه و دز و کارون تعدیل شود.

بهارلویی اضافه کرد: با توجه به اینکه حدود 98 درصد ظرفیت سدهای خوزستان تکمیل شده و ظرفیت مهار سیلاب در آنها کم است، خروجی سدها باید افزایش یابد.

به گفته وی به همان نسبت که خروجی سدها افزایش یابد، قدرت مهار سیلاب های بعدی در آنها بیشتر می شود و فاصله باران ها هر چقدر بیشتر باشد، فرصت بیشتری برای تخلیه آب از مخازن سدها خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در حال تثبیت شرایط هستیم افزود: هم اکنون نمی توان گفت که وضعیت عادی است، اما امیدواریم شرایط بهتر شود.

بهارلویی ادامه داد: با توجه به اینکه ظرفیت خالی سدها چندان نیست، خطر هنوز وجود دارد اما امیدواریم با تمهیداتی که دیده شده دیگر شاهد پیشروی سیلاب نباشیم.

وی با بیان اینکه در حوضه کارون خروجی سد گتوند به تدریج درحال افزایش است، اضافه کرد: در 24 روز گذشته که حوضه های دز و کرخه فعال بودند، بیشترین فشار به حوضه کارون وارد آمده بود که اکنون پس از یک دوره کاهش خروجی، دوباره افزایش پلکانی را در این حوزه خواهیم داشت، البته با توجه به پخش سیلاب در سیلاب دشت ها هنوز نمی توان دقیق گفت که دبی کارون در مقطع اهواز تا چه اندازه اضافه می شود.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان همچنین گفت: اگر چه ورودی به سدها کاهش یافته و از شرایط سیلابی خارج شده اند اما همچنان دبی پایه در رودخانه ها بالاست و در سه رودخانه کارون، دز و کرخه بین یک هزار و 300 تا یک هزار و 500 مترمکعب درثانیه نوسان دارد، که پس از مدتی کاهش می یابد و تثبیت می شود.

بهارلویی با بیان این که پیش بینی هواشناسی، بارش بیش از نرمال در اردیبهشت ماه را نشان می دهد تصریح کرد: دقت این پیش بینی ها بالا نیست و میزان و محل بارش پنج روز قبل از واقعه مشخص می شود.

وی خاطرنشان کرد: ذوب برف بیشتر در فروردین اتفاق می افتد و در اردیبهشت معمولا ذوب برف نخواهیم داشت.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمید رضا علیپور