سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

مدیر امور آب شادگان خبر داد:

مدیر امور آب شادگان، از آغاز عملیات نی زدایی و لایروبی تالاب شادگان و محل کالورتها از سه راه دارخوین تا روستای صراخیه خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "عبدالمحمد بشیری"، هدف از این عملیات را سرعت بخشیدن به خروج آب از روستای صراخیه و هدایت آن به بالا دست تالاب، اعلام کرد.

وی با بیان این که کارشناسان و نیروهای پرتلاش کارگری شرکت عمران نیرو خوزستان صبا، توسط دو دستگاه لایروب واتر مستر، عملیات لایروبی را از سه راه دارخوین تا روستای صراخیه آغاز کردند از نظارت بر نحوه عملکرد و همچنین سوخت رسانی و جابجایی ماشین آلات لایروب توسط کارشناسان اداره منابع آب شادگان خبر داد.

مدیر امورآب شادگان، آغاز عملیات نی زدایی و لایروبی از تالاب شادگان را ۴ ادیبهشت ماه جاری اعلام کرد و افزود: به طور معمول روزانه حدود 300 متر مکعب نی زدایی و لایروبی در این تالاب انجام می شود.

کد خبر: 4561