وزیر نیرو در جلسه مشترک مدیران ارشد جمعیت هلال احمر و وزارت نیرو، طرح نذر آب را یکی از طرح‌های موفق جمعیت هلال‌احمر در حوزه مواجهه با خشکسالی دانست که می‌تواند با امضای تفاهم‌نامه به صورت مشترک اجرا و توسعه داده شود.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" در این نشست گفت: جمعیت هلال‌احمر در طرح نذر آب توانسته است تجربیات خوبی را کسب کند، وزارت نیرو از این تجربیات استقبال می‌کند و با انجام کار مشترک می‌توان به کاهش مشکلات ناشی از خشکسالی در مناطق محروم کمک کرد.

وی افزود: تاکنون همکاری مستمر و سازمان یافته‌ای میان جمعیت هلال‌احمر و وزارت نیرو برقرار بوده است، اما برای هدفمند کردن این همکاری‌ها باید چارچوب واقعی و معنی داری تعریف شود تا این روند رو به رشد نه تنها پررنگ‌تر بلکه ماندگار شود.

وزیر نیرو با ارائه پیشنهاد به رئیس جمعیت هلال‌احمر در خصوص تشکیل کارگروه مشترک، گفت: با انعقاد و امضا این تفاهم‌نامه دست دو ارگان برای همکاری باز تر است. وزارت نیرو با دریافت برخی سرویس‌ها، می‌تواند بخشی از مشکل تامین منابع جمعیت از جمله تسهیلاتی که در تعرفه‌ها در نظر گرفته می‌شود و یا استفاده از انرژی خورشیدی را برطرف کند و هلال احمر نیز در حوزه خود به ما کمک می‌کند.

اردکانیان با تاکید بر اینکه وزارت نیرو از اجرای طرح‌های آبرسانی به مناطق دچار کم آبی استقبال می‌کند، گفت: از سال ۹۳ برای رسیدن به وضعیت مطلوب بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان، صرف مهار آب‌های مرزی و جاری شده است اما فقدان طرح آمایش مناسب در کشور و کمبود نزولات آسمانی باعث شده تا برخی از مناطق همچنان با مشکل کم آبی مواجه شوند.

وی افزود: ما باید مفهومی کلی برای نذر آب در نظر بگیریم، دامنه آن را وسعت دهیم، پروژه را در قالب برنامه بیاوریم و از کمک‌های مردمی بهره بگیریم تا زکات پر آبی برخی مناطق را به مناطق خشکسال برسانیم.

وزیر نیرو با اشاره به دستور رئیس جمهور برای تاسیس اماکن گردشگری در حاشیه دریاچه‌های پشت سدها، افزود: به وسیله رابطه‌هایی که با ارگان‌های مختلف و سرمایه‌گذاران داشتیم، سرمایه‌ها را به سمت گردشگری سوق دادیم و هلال‌احمر می‌تواند با پیوستن و استقرار در این طرح به احیای مناطق محروم و ارائه خدمات امدادی به گردشگران کمک کند.

اردکانیان ادامه داد: یکی از تاکیدات رئیس جمهور رفع مشکل خشکسالی است و ما از همه طرح‌ها در این حوزه استقبال می‌کنیم. طرح‌هایی نیز در این حوزه تاکنون انجام شده است که تاحدودی مشکلات را برطرف کرده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر نیز در این جلسه ضمن معرفی خدمات و اصول جمعیت هلال‌احمر و مروری بر مشکلات موجود و مشترک میان دو مجموعه از نظرات و پیشنهادات وزیر نیرو استقبال کرد.

گفتنی است، در جلسه مشترک مدیران ارشد دو مجموعه وزارت نیرو و جمعیت هلال‌احمر درباره تعاملات فی مابین دو مجموعه و افزایش سطح خدمات امدادی به آسیب دیدگان در نواحی پشت سدهای بزرگ، یا تامین زیرساخت‌های اولیه پس از حوادث غیر مترقبه و همچنین توسعه سامانه‌های هشدار سیل نیز بحث و گفت‌وگو شد.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمید رضا علی پور