به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان،صابر علیدادی ضمن اعلام خبر فوق  اظهار داشت: سازمان آب و برق خوزستان بعنوان متولی تامین و انتقال آب شرب شهرهای اهواز، دشت آزادگان، شادگان، خرمشهر و آبادان به منظور تامین آب پایدار و مستمر این شهرها در زمان قطع برق،اقدام به تامین سه دستگاه دیزل ژنراتور برای ایستگاه پمپاژ شهدای فتح المبین(ام الدبس) با توجه به نقش کلیدی و حساس این ایستگاه در طرح آبرسانی غدیر کرد.

وی افزود:با توجه به توان بالای الکتروپمپ های ایستگاه پمپاژ ام شهدای فتح المبین، حساسیت بالای تاسیسات و همچنین لزوم تهیه ژنراتورهایی متناسب با ظرفیت ایستگاه پمپاژ، مجبور به استفاده از تجهیزات وارداتی شدیم که با وجود همه تنگناهای بین المللی در این مسیر بواسطه تحریم های ظالمانه،خوشبختانه در نهایت توانستیم تجهیزات مورد نیاز را وارد کشور کنیم.

علیدادی در ادامه گفت:پس از ورود تجهیزات،عملیات ساخت و تعبیه موتور و ژنراتور درون کانوپی (کانتینر) به جهت محافظت فیزیکی و امکان جابجایی در آینده، توسط پیمانکار انجام شد و اولین دیزل ژنراتور کانوپی 2250 کیلوولت آمپر وارد استان شد.

فرامرز قلمباز، مدیر دفتر طرح آبرسانی غدیر شمالی نیز در این زمینه اظهار داشت: اعتبارات این دیزل ژنراتور از محل طرح آبرسانی غدیر با هزینه ای بالغ بر 190 میلیارد ریال انجام پذیرفته است. مشخصات موتورها (دیزل) با قدرت 1915 کیلووات با 1500 دور در دقیقه و ژنراتورها هر کدام با توان 2250 کیلوولت آمپر می باشند.

قلمباز تصریح کرد:هر کدام از دیزل ژنراتورها توان راه اندازی یک دستگاه الکتروپمپ و مجموعاً سه دستگاه الکتروپمپ را دارند که پس از راه اندازی کامل امکان تامین 50 درصد ظرفیت نهایی ایستگاه پمپاژ را خواهند داشت. با توجه به مصرف آب در فصل تابستان و مشکلات ناشی از قطع برق و عدم کارکرد الکتروپمپ ها، نصب این دیزل ژنراتورها تامین آب مستمر را امکان پذیر خواهند نمود.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان