آرش محجوبی در گفتگو با شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان؛ اظهار داشت: درپی تخریب‌های ناشی از سیلاب سال‌های اخیر، عملیات لایروبی و ترمیم زهکش‌های شبکه آبیاری و زهکشی روستاهای آلبوناظر، ذیل، جفال و آلبونعیم شهرستان شادگان و روستاهای دهملاء شهرستان هندیجان در برنامه کاری قرار گرفته بود.

وی افزود: عملیات لایروبی و ترمیم زهکش‌های شبکه آبیاری و زهکشی روستاهای آلبوناظر، ذیل، جفال و آلبونعیم شهرستان شادگان و روستاهای دهملاء شهرستان هندیجان برای خروج آب‌های مازاد کشاورزان در محدوده این روستاها پس از 4 ماه به سرانجام رسید.

معاون شبکه‌های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان عملیات لایروبی کانال‌ها و زهکش‌ها و ترمیم نقاط تخریب شده را یکی از فعالیت‌های مهم و بحرانی در عملیات مستمر نگهداری دانست و بیان کرد: عملیات لایروبی این زهکش‌ها می‌تواند از ایجاد بحران در خروج آب مازاد آبیاری و ورود بر منازل روستائیان جلوگیری کند و گام موثری در کاهش تنش‌های احتمالی در منطقه باشد.

وی ادامه داد: این عملیات با پیگیری دفتر نظارت بر تعمیرات و بهینه‌سازی تاسیسات آب از محل اعتبارات استانی و در قالب عملیات اجرایی لایروبی و ساماندهی شبکه آبیاری کرخه نور، با اعتباری افزون بر 35 میلیارد ریال به مرحله اجرا رسیده است.

در ادامه حسین دعاوی مدیر دفتر نظارت بر تعمیرات و بهینه‌سازی تاسیسات آب سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: باتوجه به حساسیت موضوع لایروبی و ساماندهی زهکش‌های منطقه جهت مصون ماندن کشاورزان از سیلاب‌های احتمالی، اجرای عملیات لایروبی، کانال‌کنی و رگلاژ و ترمیم زهکش RMD شبکه آبیاری و زهکشی هندیجان و کندن، بریدن، ریشه‌کن کردن بوته‌ها، درخت‌ها و درختچه‌ها در بستر زهکش RMD و لایروبی و ترمیم زهکش‌های شبکه آبیاری و زهکشی شادگان در مناطق ذکر شده در برنامه کاری قرار گرفت که پیشرفت فیزیکی پروژه 100 درصد بوده که در مرحله تحویل می باشد.

همچنین نماینده کارفرما و رییس گروه نظارت بر نگهداری و تعمیرات سازه در اجرای عملیات موضوع قرارداد عنوان کرد: موضوع عملیات شامل لجن‌برداری و لایروبی دیواره‌ها بوده که حجم برداشت شده لای در این قرارداد بیش از 600000 مترمکعب می‌باشد که شامل لایروبی زهکش‌های RPD2، جفال، 1 و 2 شادگان، ایستگاه زهکش 1 جفال، ایستگاه پمپاژ شهید همت آلبونعیم، RSD9، RSD25 و شادگان جفال (RPD1) و لایروبی، لجن‌برداری، بوته‌کنی و رگلاژ زهکش RMD و RPD1 و ... می باشد. 

مهرداد جنانی افزود: با اجرای این عملیات از بروز بحران در روستاها و اراضی کشاورزان جلوگیری و گام موثری در کاهش تنش‌های احتمالی در منطقه برداشته می‌شود.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان