معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از آغاز مرمت و بازسازی ایستگاه های هیدرومتری بالا دست دز خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "فراز رابعی" با بیان این که سد دز، تنها سد مخزنی در مسیر رودخانه دز پس از به هم پیوستن رودهای بختیاری و سزار است، تاکید کرد: رصد و پایش لحظه‌ای داده‌های مربوط به ایستگاه‌های بالادست این سد می تواند تاثیر عمده‌ای در مدیریت منابع آب و کاهش اثرات مخرب سیلاب‌ها در پایین دست آن داشته باشد.

وی با تصریح بر این نکته که نقش موثر این داده ها را، در به حداقل رساندن آسیب‌های سیل، در تصمیم‌گیری کمیته فنی مدیریت سیلاب فروردین 1398 شاهد بودیم، افزود: در اثر سیلاب فروردین سال گذشته ایستگاه‌های سزار سپید دشت، بختیاری تنگ پنج، سزار تنگ پنج و تله زنگ واقع در بالا دستِ سد دز، تخریب شدند.

رابعی با اشاره به میزان اهمیت داده‌های این ایستگاه‌ها و راه‌اندازی موقتِ ایستگاه‌های مذکور در فروردین و اردیبهشت ماه سال 1398 توسط مدیریت ایستگاه‌های سنجش منابع آب، تصریح کرد: اکنون با توجه به پائین بودنِ سطح آب در رودخانه‌های بختیاری و سزار، این مدیریت پس از تأمین اعتبار لازم و طی کردن روند اداری و عقد قرارداد برون‌سپاری، به مرمت و بازسازی ایستگاه‌های یاد شده مبادرت ورزیده است.

معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان ابراز امیدواری کرد ایستگاه‌ها ی فوق الذکر، تا پیش از آغاز سال آبی  1399-1400 به بهره‌ برداری کامل برسند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمیدرضا علی پور