به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، صبح امروز جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲، آیین آغاز عملیات اجرایی طرح جامع تامین آب شهرهای شمال شرق خوزستان از سد کارون ۳ (فدک) با حضور علی اکبر محرابیان وزیر نیرو، حسینی محراب، استاندار خوزستان، آیت الله موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان، عباس صدریان فر مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان، نمایندگان مردم رامهرمز و ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی و دیگر مقامات اجرایی استان برگزار شد.

با بهره برداری از این طرح، آب شرب ۷ شهر ایذه باغملک قلعه تل رامهرمز هفتکل صیدون میداود و ۶۸۹ روستا به صورت کمی و کیفی تامین می شود.

همچنین آب کشاورزی جهت اراضی آبی در سطحی حدود ۲۰ هزار هکتار و توسعه باغات دیم در سطح ۴۰ هزار هکتار و پوشش جمعیتی ۷۳۰ هزار نفری شهری و روستایی تا افق ۱۴۲۵ تامین می شود. 

 تامین نیاز آب شرب به میزان ۶۲ میلیون متر مکعب در سال و نیاز آبی کشاورزی به میزان ۹۸ میلیون متر مکعب در سال، در افق ۱۴۲۵ از دیگر اهداف این طرح است. 

احداث تاسیسات برداشت آب و احداث تونل به طول ۹۰۰ متر، احداث ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۱۱/۱ متر مکعب در ثانیه، حفر تونل انتقال آب به طول ۴/۵ کیلومتر و به قطر ۴/۵ متر، احداث تصفیه خانه به ظرفیت ۲۶۵۰۰۰ متر مکعب در ثانیه، احداث پل به طول ۱۲۰ متر و عرض ۱۲ متر، اجرای پست برق ۴۰ مگاواتی و ۷ کیلومتر شبکه فشار قوی و اجرای خط انتقال فولادی با اقطار ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ میلیمتر به طول ۳۰ کیلومتر از مشخصات فنی سامانه انتقال آب حد فاصل کارون ۳ تا شهرستان ایذه است. 

گفتنی است میزان اعتبار مورد نیاز برای این طرح ۱۴ هزار میلیارد تومان و مدت زمان لازم برای اجرای این طرح ۳۶ ماه تخمین زده شده است.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان