به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، عباس صدریان فر روز شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق (ع) در خصوص مدیریت بارش های روزهای پنج شنبه و جمعه در استان، اظهار کرد: استان خوزستان و حوضه های بالادستی منتهی به آن در دو روز گذشته تحت تاثیر دو سامانه قوی بارشی قرار گرفت.

وی افزود: این سامانه از ۱۰ روز پیش و پس از هشدار سازمان هواشناسی و کارشناسان سازمان آب و برق خوزستان و وزارت نیرو، تحت رصد قرار گرفت و جلسات متعدد و شبانه روزی در این خصوص برگزار شد.

صدریان فر با اشاره به اینکه مدیریت این بارش ها به دلیل شرایط زمانی و مکانی دشوار است، تصریح کرد: در فصل بهار که روز های منتهی به آبگیری های نهایی سد ها است تصمیم گیری برای ذخیره یا رها سازی دشوار است چرا که سامانه های بارشی در این فصل از سال به شدت شرایط متغیری دارند و بارها تقویت و تضعیف می شوند و با عدم قطعیت بسیار زیادی مواجه هستیم.

صدریان فر ادامه داد: پس از جلسات متعدد و کارشناسی های تخصصی به این نتیجه رسیدیم که برای مدیریت سامانه بارشی خصوصا در حوضه دز، پیش از آغاز بارش ها ۶۵ میلیون متر مکعب آب را از سد دز تخلیه کردیم تا ظرفیت کافی برای این سامانه بارشی ایجاد کنیم.

مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه بارش ها از نظر مکانی هم دز بالادست و هم در پایین دست سد ها رخ داد، خاطر نشان کرد: در جریان این سامانه بارشی هم روان آب در پایین دست داشتیم هم سیلاب در بالا دست و باید به گونه ای رهاسازی آب را از سد دز انجام میدادیم که همپوشانی با پیک سیلاب پایین دست نداشته باشد و آسیبی متوجه مردم و مزارع و منازل نشود.

وی افزود: با تدابیر تخصصی و اصولی که در مدیریت این سامانه بارشی اتخاذ شد و با پیش بینی ایجاد ظرفیت ذخیره سازی پیش از بارش ها، توانستیم خروجی سد را به ۱۸۰ متر مکعب بر ثانیه کاهش دهیم و دبی ایجاد شده در پایین دست را به گونه ای مدیریت کنیم که برای مردم مشکلاتی ایجاد نشود.

وی با اشاره به اینکه در دو روز گذشته ۲۵۴ میلییون متر مکعب آب به ذخایر سد های استان افزوده شد، بیان کرد: ۸۱ درصد کل ذخایر سد های استان آبگیری شده است که به تفکیک در زنجیره کارون ۹۲ درصد، سد دز ۱۰۰ درصد، سد مارون ۸۴ درصد و سد کرخه ۴۷ درصد ذخیره سازی صورت گرفته است.

صدریان فر با تاکید بر اینکه با برنامه‌ ریزی صحیح توانستیم از این موهبت الهی به بهترین نحو استفاده کنیم، عنوان کرد: از طریق کانال هایی که در سال های پیش ایجاد شده بود توانستیم حدود ۷۰ متر مکعب بر ثانیه آب را از سد دز به سد کرخه انتقال دهیم و با مسدود کردن کامل خروجی سد کرخه موجب افزایش آبگیری در این سد و دبی مورد نیاز پایین دست کرخه و هور العظیم را تامین کردیم که اقدامی بسیار قابل تامل و مهم است.