به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان،  "افشین قلی پور " با بیان این که پروژه طراحی، ساخت و نصب آشغالگیر شناور دریاچه سد مسجدسلیمان به طول 300 متر جهت جمع آوری زباله های شناور و جلوگیری از ورود این زباله ها به آبراهه های ورودی نیروگاه انجام شد از سختی کار و ریسک بالای ایمنی آن خبر داد.

 وی افزود: طی سالیان گذشته زباله های شناور از جمله ریشه و تنه درختان، مواد پلاستیکی و شناور از جمله لاستیک خودرو ضمن تجمع در دهانه ورودی و مسدود کردن بخشی از آبراهه ها با ورود به نیروگاه باعث آسیب دیدگی تجهیزات نیروگاهی از جمله پره های رانر می شدند که این خود باعث کاهش راندمان تولید می شد.

 قلی پور، مشخصات آشغالگیر شناورساخته شده را به مساحت  300 متر مربع با طول 300  و ارتفاع1متر از جنس  فنس پرسی گالوانیزه گرم اعلام کرد که از عرض 1000 میلیمتر مش بصورت عمودی، تقریبا 500 میلیمتر زیر آب و 500 میلیمتر روی آب قرار می‌گیرند و برای اتصال سلول‌های آشغالگیر و یکپارچه کردن آنها و همچنین برای آویز نمودن وزنه تکیه گاهی از بکسل استنلس استیلی 10 میلیمتری به متراژ 350 متر، استفاده شد.

وی تصریح کرد: برای شناور سازی هر یک از سلول‌های آشغالگیر از چهار بویه شناور از جنس پلی استایرن با تراکم بسیار بالا در حد دانسیته 25 استفاده شد که نیروی شناوری حداقل  1.75 برابر نیروی وزن هر سلول کامل را دارد.

مدیر عامل سد و نیروگاه مسجدسلیمان با بیان این که این آشغالگیر در جلوگیری از مسدود شدن آشغالگیر ثابت و اصلی دهانه آبراهه ورودی نیروگاه کمک شایانی می کند و پاکسازی سطح دریاچه منتهی به دریچه ها و در نقاطی که از لحاظ ایمنی و بخاطر ایجاد گرداب دهانه آبراهه ورودی نیروگاه امکان پاکسازی زباله وجود نداشت، با نصب آشغالگیر سیار، این مشکل نیز برطرف شد.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه مسجدسلیمان