معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه با اقدام‌های مدیریت مصرف در سال گذشته 1.5 برابر درآمد برق کشور صرفه‌جویی شده است، افزود: 19 خرداد که تاریخ شروع فعالیت‌های مدیریت مصرف در سال گذشته در خوزستان بوده را به عنوان روز مدیریت مصرف نام‌گذاری می‌کنیم.

به‌گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "همایون حائری" در سفر به استان خوزستان و نشست با مدیران صنعت برق و استاندار در کمیته کنترل و کاهش پیک بار تابستان 98 استان گفت: هماهنگی‌های سال گذشته در خوزستان باعث شد تا نگاه جدیدی در صنعت برق ایجاد شود که ما می‌توانیم از طریق تعامل با مسئولان استانی، مدیریت مصرف ارزشمندی را داشته باشیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: تابستان سال گذشته با اقدام‌های صورت‌گرفته در پیک بار بیش از دو هزار و 200 مگاوات در کشور صرفه‌جویی شد، آن هم در شرایطی که با کمبود تولید نیروگاه‌های برق‌آبی در کشور مواجه بودیم.

حائری با بیان اینکه خوزستان به تنهایی 500 مگاوات صرفه‌جویی داشت و اگر بتوانیم این 500 مگاوات را برای سال 98 هم ادامه دهیم، یک‌هزار مگاوات صرفه‌جویی خواهد شد، افزود: اگر این یک‌هزار مگاوات در بخش مصرف را به بخش تولید منتقل کنیم و تلفات شبکه انتقال و توزیع و مصرف داخلی نیروگاه‌ها را نیز در نظر بگیریم، باید هزار و 500 مگاوات نیروگاه نصب می‌کردیم تا هزار مگاوات صرفه‌جویی شده را برای ما تولید می‌کرد.

وی ادامه داد: این هزار و 500 مگاوات در خوزستان برابر است با 15 هزار میلیارد تومان در شرایط فعلی و دو هزار و 200 مگاوات صرفه‌جویی معادل 30 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در کشور است و این عدد چیزی حدود 1.5 برابر درآمد صنعت برق است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه این روند آغاز شده را باید بتوانیم ادامه دهیم، اظهار داشت: امسال هم با این رشد 15 درصدی مصرف که تا این لحظه با آن مواجه هستیم باید اقدامات مدیریت مصرفی سال گذشته را در دستور کار قرار دهیم.

حائری گفت: 19 خرداد که تاریخ شروع اقدامات مدیریت مصرف در سال گذشته از خوزستان بوده را به‌عنوان روز مدیریت مصرف نام‌گذاری کرده‌ایم و برنامه‌هایی نیز در همین راستا و با هدف کاهش پیک بار برنامه‌ریزی شده که در همان روز اعلام خواهد شد.

وی با تشکر از اقدامات انجام شده و سربلندی صنعت برق در سیل اخیر، تاکید کرد: امیدوارم تابستان بدون مشکلی را با برنامه ریزی های صورت گرفته پشت سر بگذاریم و در برنامه ریزی های سال های آینده در کنار سرمایه گذاری هایی که انجام می‌شود مدیریت مصرف نیز در نظر گرفته و دیده شود.

استاندار خوزستان نیز در این نشست تصریح کرد: پایداری شبکه برق در سیلاب اخیر نشان از تلاش‌های شبانه‌روزی در مدت سیل و کارهای خوبی است که در گذشته در تقویت و به روزرسانی زیرساخت‌های برق صورت گرفته است.

"غلامرضا شریعتی" افزود: سال گذشته با وجود کاهش تولید نیروگاه های برق آبی به دلیل خشکسالی، با مدیریت مصرف و کاهش ساعات اداری شبکه برق استان پایدار بود و امسال نیز باید آن تجربه موفق را تکرار کنیم.

وی ادامه داد: مصرف برق خوزستان در روز گذشته 6 هزار و 262 مگاوات بود و رشدی 15 درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان می دهد و این افزایش مصرف لزوم شروع اقدامات مدیریت مصرف و کاهش ساعات اداری برای حفظ پایداری شبکه برق را نشان می‌دهد.

استاندار خوزستان اظهار داشت: به همین دلیل ساعت کاری ادارات خوزستان از اول خرداد تا 18 خرداد از ساعت هفت صبح تا 13.30 دقیقه، و از 19 خرداد از هفت صبح تا 13 خواهد بود و شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای استان وظیفه دارند که بر اجرای صحیح این برنامه و کاهش مصرف برق نظارت داشته باشند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان نیز در این نشست گفت: سال گذشته برای اولین بار رشد مصرف برق منفی بوده است و این نتیجه اقدامات انجام شده و هماهنگی‌های صورت گرفته در کاهش ساعت اداری بوده است.

"محمود دشت‌بزرگ" با بیان اینکه کاهش ساعت اداری در سال گذشته باعث شده تا 263 مگاوات در شبکه صرفه‌جویی شود، بیان کرد: برای سال 98 نیز پیشنهاد می‌کنیم با توجه به افزایش دما و وارد شدن به محدوده بالای 6 هزار مگاواتی و رشد 15 درصدی مصرف برق در روز گذشته، از ابتدای خرداد ساعات اداری کاهش یابد.

وی تصریح کرد: نیاز مصرف تابستان پیش رو هشت هزار و 880 مگاوات برآورد شده که با کارهای مدیریت مصرفی و صرفه جویی 961 مگاواتی باید بتوانیم آن را در هفت هزار و 919 مگاوات همانند سال قبل نگه داریم.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمید رضا علی پور