مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: خوشبختانه با اقدامات موفق و مدیریت واحد ستاد مدیریت بحران هیچ کدام از شهرهای خوزستان در سیلاب 98-97 دچار خسارت نشدند.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان؛ "فرهاد ایزدجو" در "همایش ملی سیلاب ۹۸_۹۷ اگر تکرار شود"  که امروز (21آبان ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سیلاب 98_97 بسیار بزرگ بود که با مدیریت خوب و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی تبعات آن به حداقل ممکن کاهش یافت. با برگزاری همایش به دنبال آن هستیم تا عملکرد در مدیریت سیلاب‌های آینده را ارتقا دهیم .

وی ابراز امیدواری کرد این همایش بتواند به مدیریت بهتر سیلاب در پایین‌دست و خوزستان کمک کند.

ایزدجو افزود: سیلاب فروردین 98 به گونه‌ای بود که در فروردین ماه 186 میلی‌متر بارندگی رخ داد و 15 میلیارد و 223 میلیون مترمکعب جریانات سیلابی وارد سدهای خوزستان گردید .

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: مجموع حجم فعال سدهای استان خوزستان حدود 13 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب است در حالی که در یک ماه بیش از حجم فعال‌ سدهای این استان، آب وارد مخازن سدهای خوزستان شد و مشکلاتی برای ما ایجاد کرد. این میزان حجم آب که کم نظیر می باشد در پایین‌دست در حوزه کرخه، دز و کارون موجب سیلاب گردیده و  شهرهای زیادی را تهدید کرد.

ایزدجو تصریح کرد: خوشبختانه با اقدامات بسیار خوب و مدیریت واحد هیچکدام از شهرهای خوزستان، دچار خسارت نشدند و تنها روستاهایی که بیشتر در حریم رودخانه‌ها قرار داشتند، دچار مشکل شدند.

وی هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی را یکی از نکات بارز در زمان سیلاب عنوان کرد و گفت: سد کرخه برای اولین بار در ترازهای بالا (224.6) متر آبگیری ‌شد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برای پایداری سد کرخه که ایمنی آن برای مناطق  پایین‌دست بسیار حائز اهمیت بود، کارهای بسیاری بزرگی انجام شد.

ایزدجو با بیان اینکه وضعیت تاب‌آوری رودخانه‌های خوزستان مناسب نیست، تصریح کرد: در حال حاضر در رودخانه کرخه حداکثر دبی که می‌تواند عبور کند حدود 500 مترمکعب بر ثانیه است و هر زمانی که خروجی رودخانه کرخه از این میزان بیشتر شود در بخش‌هایی دچار آبگرفتگی می‌شویم و بخشی از زمین‌های کشاورزی و روستاها دچار مشکل می‌شوند. اگر بارندگی امسال را نرمال در نظر بگیریم حدود 10 درصد احتمال آبگرفتگی در پایین‌دست حوزه کرخه وجود دارد. بسیار حیاتی است که آبگذری و تاب آوری رودخانه کرخه حداقل تا 1000 مترمکعب بر ثانیه افزایش یابد .

وی ادامه داد: در حوزه دز حداکثر ظرفیت عبوری حدود  1000 مترمکعب بر ثانیه است اما اگر بیشتر از این میزان آب رهاسازی شود بخش‌هایی دچار مشکل می‌شوند. در یک سال نرمال احتمال وقوع دبی بالای 1000 مترمکعب بر ثانیه حدود 40 درصد است. یعنی امسال حدود 40 درصد احتمال دارد که در پایین‌دست سد دز آبگرفتگی رخ دهد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان افزود: در صورتی که طرح‌های مقابله با سیلاب در حوزه‌های مختلف اجرا شود، چنین شرایطی نخواهیم داشت.

ایزدجو ادامه داد: طرح های ما برای مقابله با سیلاب، احداث کانال‌های انحراف سیلاب، تسطیح بازه‌های فرسایشی، لایروبی نقاط بحرانی، و احداث سیل‌بند  هستند. در این راستا بیش از  سه هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های مقابله با سیلاب در خوزستان مورد نیاز است که حدود یکهزار میلیارد تومان از این اعتبار برای احداث کانال‌های انحراف سیلاب اختصاص خواهد یافت.

ایزدجو بیان کرد: در حوزه دز، افزایش ارتفاع سد دز و احداث سد بختیاری می‌تواند اصلی‌ترین عامل کنترل‌کننده سیلاب در این حوزه باشند و تا قبل از اجرای این طرح‌ها باید روستاها به وسیله دایک‌های حفاظتی، محافظت شوند.

وی تصریح کرد: در حوزه کرخه نیز احداث کانال انحراف سیلاب خسرج از طرح‌های مهم است که باید در اولویت قرار گیرد. برای اجرای این طرح 450 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است. در این زمینه پیگیری‌هایی در جهت تامین اعتبار انجام شده تا این کانال در دو فاز وارد مرحله اجرا شود. هر فاز این طرح با 50 درصد ظرفیت اجرا خواهد شد  تا ریسک و خطر سیل در پایین‌دست کاهش یابد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در بحث مدیریت مخازن سدها گفت: با توجه به اینکه 300 ایستگاه پایش و اندازه گیری که حدود 70 درصد آنها آنلاین و برخط هستند، می توان نسبت به کنترل سیلاب ها اقدام نمود. در بحث مدیریت مخازن هم کارهای بسیار خوبی انجام شده و میزان بارش روان‌آبها، اندازه گیری و متناسب با شرایط مدیریت مخازن، برنامه‌ریزی و کنترل می‌شوند.

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان