افشین قلی پور در گفتگو با شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت :  با توجه به اهمیت کالیبراسیون و اطمینان از عملکرد مکانیزم حفاظتی اضافه سرعت در واحدهای برق آبی ، ساخت دستگاه شبیه ساز وکالیبراتور PENDULUM ، برای اولین بار در کشور در دستورکار قرارگرفت .

مدیریت تعمیرات سد شهید عباسپور با بیان اینکه  دستگاه مذکور شرایط اضافه سرعت واحد را به صورت کنترل شده مهیا می سازد و تنظیم کردن مکانیزم( PENDULUM)  را دراختیار کاربر قرار می دهد افزود: در این روش مکانیزم حفاظتی اضافه سرعت مطابق با شرایط واقعی، تحت سرعت زاویه ای شرایط حادثه رد بار(LOAD REJECTION ) قرارمی گیرد .

قلی پور در ادامه گفت : کلیه مراحل طراحی ،تامین متریال و ساخت این دستگاه توسط شرکت تعمیرات نیروگاهها و در حضور نماینده سازمان آب و برق خوزستان و شرکت تولید و بهره برداری انجام و تست گردید . این مکانیزم در صورت افزایش سرعت  واحد، جهت جلوگیری از خطرات وحوادث احتمالی ، فرمان تریپ واحد وهمچنین بسته شدن شیر ورودی و دریچه های هیدورلیکی توربین را صادر می کند .

وی در پایان افزود : درروش قبلی جهت تنظیم عملکرد  PENDULUMدر اضافه دور، عملا  سرعت واحد افزایش داده می شد که با توجه به عمر بالا و فرسودگی واحدهای در حال بهره برداری ، انجام چنین تستی دارای ریسک بالایی بود .

 

منبع: روابط عمومی شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های برق آبی خوزستان