به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان؛ رضا بابادی‌سلطان‌پور اظهار داشت: در پی بروز صدای غیرعادی هنگام اعمال بار حداکثری در واحد شماره 8 نیروگاه سد دز برای بررسی از مدار تولید خارج، که پس از عیب‌یابی توسط کارشناسان شناسایی شد.

وی با بیان اینکه تشخیص صدای غیرعادی در هسته استاتورکاری تخصصی و شناسایی آن تحت فرکانس‌های مختلف با تکنیک‌های ارتعاش سنجی و التراسونیک انجام شد، افزود: این عملیات با باز و بسته نمودن کلیه کاورهای بالا و پایین ژنراتور، لاین‌های ترمز واحد، دمونتاژ و خارج کردن یک عدد قطب برای دسترسی، عملیات ترمیم هسته استاتور با چرخش دستی واحد صورت پذیرفت و تعداد 147 نقطه ترمیمی هسته به‌همراه شستشو با الکل، هواگیری و تمیزکاری هسته انجام گرفت.

مدیر تعمیرات سد و نیروگاه دز در شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های برق آبی خوزستان بیان کرد: عمر بالای ژنراتورهای نیروگاه دز و فرسودگی در ورقه‌های هسته باعث ورقه ورقه شدن هسته و ضمن آسیب‌رساندن به شینه‌های استاتور، تولید صدای غیرعادی در حداکثر توان اکتیو را دارند.

وی یادآور شد: واحد شماره 8 این نیروگاه پس از انجام عملیات تعمیر و ترمیم هسته استاتور در سلامت کامل با شبکه سراسری برق کشور سنکرون و سپس تحویل کارشناسان بهره برداری نیروگاه سد دز شد.

منبع: روابط عمومی شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های برق آبی خوزستان