معاونت فنی و مهندسی سد و نیروگاه دز،  کلیدهای قدرت را، از مهم ترین اجزای اصلی و پر اهمیت شبکه معرفی کرد و گفت: اگر این کلیدها، درست و بموقع عمل نکنند،  قطع بی مورد و نابجای سایر کلیدها و از کار افتادن بخشهای دیگر شبکه (خاموشی ) را به همراه خواهند داشت.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "جاسم تیموری"، با اشاره به اهمیت موضوع و چند مورد گزارش عدم عملکرد  کلیدهای قدرت از نوعSperecher Energy در اورهال های ماهیانه در هنگام اتصال به شبکه گفت: بمنظور بالا بردن ضریب آمادگی جهت گذراندن پیک تابستان و جلوگیری از خاموشی احتمالی ، تعداد 32 پل بریکر 230 kv- sperecher energy که قریب به 25 سال از زمان نصب آنها می گذشت ، برای اولین  بار اورهال اساسی شدند.

وی افزود : این عملیات پس از بررسی و  انجام تستهای مختلف، دمونتاژ کلیه قطعات و مکانیزم اصلی کلیدها، سرویس و روانکاری با استفاده از گریس مخصوص، مونتاژ و بررسی آلارمهای آنها ، آچارکشی کلیه قطعات ، تعویض واشرهای آب بندی تابلوها و عملکرد هیترها در مدت  حدود یک ماه بطور پیوسته با نظارت گروه پست بلافصل معاونت فنی و مهندسی شرکت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه دز انجام شد و درحال حاضر علاوه بر کلیدهای مذکور که  در مدار شبکه قرار دارند. تعدادی نیز بعنوان  یدکی و آماده نصب در شرایط خاص می باشند.

سد و نیروگاه دز اولین نیروگاه برق آبی کشور است که در 23 کیلومتری شمال شرقی اندیمشک قرار دارد  و با ظرفیت 520 مگاوات ساعت ، نقش مهمی در پایداری شبکه سراسری برق را دارد.

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه دز
عکاس: یوسف پرکاسی
خبرنگار: بهمن شیخی