مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اندیمشک از ثبت ملی ۲ اثر و حوزه‌ اطراف، بالا دست و پایین دست ۲ سد بزرگ کرخه و دز خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "روح الله شاهرخیان" گفت:  همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور، با حضور مدیران ۲۶ استان کشور در بندر ماهشهر،  برگزار و پس از دفاعیه مدیران عامل سد‌ها و نظارت هیئت داوران وزارت میراث  فرهنگی کشور، با توجه به اهمیت صنعتی و گردشگری، ۲ اثر و حوزه‌ اطراف، بالا دست و پایین دست ۲ سد بزرگ کرخه و دز ثبت ملی شدند.

وی افزود: ظرفیت‌ گردشگری این ۲ سد و حریم آن‌ها با ثبت ملی این آثار باعث جذب سرمایه گذار و رسیدگی و گسترش هرچه بیشتر و بهتر آن‌ها خواهد بود.

"سعید رئوفی نسب" مدیرعامل شرکت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه دز گفت: سد دز اولین سد برقابی کشور و تنها سدی است که فرکانس برق سراسری کشور را تنظیم می کند. 

وی منحصر به فرد بودن این سازه صنعتی و طبیعت بکر آن را دلیل ثبت ملی شدن این اثرمعرفی کرد.

"محمدرضا یزدانی پور"، مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه نیز دلیل ثبت ملی شدن این سازه را دارا بودن ویژگی‌هایی همچون بزرگترین سد ایران، دارای بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور، اولین پروژه کلان با طراحی و اجرای ایرانی در صنعت سدسازی، اولین نیروگاه آبی پس از انقلاب و دارا بودن ظرفیت‌های گردشگری آن ذکر کرد.

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه دز