دستگاه تله اندازی اجسام شناور در شبکه های آبیاری و زهکشی توسط همکارمان در شرکت بهره برداری از سد و نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی اختراع شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، " حسین حمیدی" همکارمان در شرکت بهره برداری از سد و نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی، موفق به ساخت دستگاه تله اندازی اجسام شناور شد و در یکم خردادماه سال جاری آن را به عنوان طرح نوآورانه، در مرکز مالکیت های معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با شماره 88764/95 و با طبقه بندی بین المللی A01K ثبت اختراع کرد.

حمیدی ذر باره اختراعش گفت: این دستگاه پس از قرار گرفتن در کانال، کلیه اجسام شناوری که ابعاد آنها از فاصله نرده های تعبیه شده (فاصله ها اختیاری و قابل تغییر است) بزرگتر باشد در درون سبد دستگاه جمع می شوند. وی افزود: این امر تا زمانی که انسداد در کانال ایجاد شود ادامه می یابد. پس از انسداد، با توجه به بالا آمدن ارتفاع آب به نقطه بحرانی که شناورها نصب شده اند، می رسد. سپس شناورها عمل کرده و دو دستور صادر می شود. یکی ارسال پیامک به کاربر و اعلام وضعیت بحرانی است و دستور دیگر به دستگاه می رسد تا نسبت به بالا آمدن دستگاه از کانال و باز نمودن مسیر جریان اقدام شود.

وی ادامه داد: این عمل از طریق مکانیسمی که تعریف شده انجام می شود، در این هنگام کاربر براساس اهمیت موضوع به محلهایی که این دستگاه نصب شده مراجعه و با چرخاندن دستگاه آن را به بیرون کانال و به سمت برم آن هدایت می کند و اقدام به تمیز کردن آن می کند.

حمیدی بابیان این که پس از این عمل کاربر باید دستگاه را به حالت اولیه برگرداند گفت: یکی از شناورها مکانیکی است و در صورتی که به هر دلیل جریان برق قطع گردد عمل می نماید اما ارسال پیامک صورت نمی گیرد فقط دستگاه را از مسیر جریان خارج می کند.

دستگاه مذکور براساس طراحی تا 200 کیلوگرم انواع اجسام شناور ریز و درشت را میتواند بگیرد. تخلیه آن به راحتی انجام می شود و در مصرف انرژی و زمان، بسیار صرفه جویی خواهد شد.

وی با ذکر این که دستگاه تله انداز دارای یک ماژول ارسال کننده پیام هشدار است که با برق 12 ولت مستقیم و با استفاده از یک باتری خورشیدی کار می کند تصریح کرد: کارکرد دستگاه به گونه ای است که وقتی شناوری که به میکرو سوییچ وصل است عمل کند، میکرو سوییچ به دستگاه دستور ارسال پیام را میدهد در این حالت ماژول به کاربران پیام هشدار ارسال می کند، پیامها بصورت رمز و کد هستند و براساس دفترچه راهنما میتوان وضعیت سطح آب را قبل از سیفون یا سازه متوجه شد.

وی، جلو گیری از مسدود شدن ورودی سیفون ها، کالورتها و سایر سازه ها را از خصوصیات این دستگاه برشمرد و جلوگیری از ایجاد اختلال در توزیع آب، افزایش رضایت کشاورزان و جلوگیری از سرریز شدن و تخریب اطراف سازه ها و کانالها را ازدیگر خصوصیات این دستگاه نام برد.