مدیر عامل شرکت بهره برداری از سد نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی از احیای مجدد مزرعه آزمایشی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "رحمان خندانی" با بیان اینکه این مزرعه  پس از 4 سال با هدف تحقیقات، بهره وری و درآمدزایی برای شرکت احیا شد تصریح کرد: این مزرعه  با سطح ناخالص 50 هکتار در جنوب شرق استان خوزستان در سال 1381 با هدف کاهش مصرف آب کشاورزی و بالا بردن راندمان آبیاری، ترویج فرهنگ استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار و  تحقیقات بر روی انواع گونه های گیاهی قابل کشت در منطقه و ترغیب کشاورزان به تغییر الگوی کشت برخی محصولات پر مصرف به بهره برداری رسید.

خندانی تصریح کرد: در سال های آغازین، این مزرعه با رشد چشم گیری در کاشت 2470 اصله انواع گونه های درختی از جمله زیتون، نخل، لیمو ترش، پرتقال، توت و انگور  روبرو شد اما به دلیل نگهداری نا مناسب به مرور، برخی از این گونه ها از بین رفتند.

وی افزود: در سال زراعی جاری با هدف راه اندازی دوباره و افزایش بهره وری در این مکان علمی تحقیقاتی، در یک عملیات زراعی از اواسط مهر ماه 10هکتار به کشت گندم اختصاص داده شد که با راه اندازی سیستم آبیاری تحت فشار، این مزرعه دوباره احیا خواهد شد.

مدیر عامل شرکت بهره برداری از سد نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی کاشت دوباره انواع گونه های درختی، نگهداری و آفت زدایی درختان موجود را از اهداف آینده بهبود وضعیت این مزرعه تحقیقاتی عنوان کرد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد و نیروگاه و شبکه‌های آبیاری زهره و جراحی
عکاس: IMG-20181119-WA0065
خبرنگار: میثم شیرعلی