به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، حمد دریس گفت: بعد از مطالعات و بررسی های فنی به منظور بهره وری بیشتر و توزیع عادلانه آب اقدام به تخریب، بازطراحی و ساخت مجدد سازه ی یکی از چک های کانال اصلی شبکه شهید رجایی امیدیه نمودیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی ادامه داد: سازه چک 7 کانال اصلی شبکه شهید رجایی امیدیه در محدوده روستاهای گرگری سفلی و گدارچیتی به دلیل واگرایی خاک منطقه و در نظر نگرفتن این موضوع در زمان احداث سازه، دچار فرونشست و در نتیجه عدم آبگیری مناسب کانالهای  LC8R، LC8D و LC8L  و اختلال در امر توزیع بهینه آب می شد.

وی با بیان اینکه وظیفه این سازه های بتونی افزایش سطح ارتفاع آب و سپس انتقال به کانال های درجه دو است افزود: پس از مطالعات جامع، سازه فرسوده را تخریب نموده و اقدام به زیرسازی آن با ملات باتارد نمودیم. پس از زیرسازی عملیات نقشه برداری برای یافتن ارتفاع مناسب و طراحی نقشه عملیاتی صورت پذیرفت.

دریس افزود: در این عملیات حدود 10 نفر نیروی انسانی فعالیت نموده و تعداد هفت دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین حدود 20 روز به کار گرفته شدند.

وی در پایان گفت: حدود 800 هکتار از اراضی شبکه شهید رجایی امیدیه از کانال های LC8R، LC8D و LC8L آبگیری میکنند که امیدواریم با حل کامل مشکل آبگیری این کانال ها، شاهد افزایش بهره وری، سطح زیر کشت و رضایت کشاورزان زحمتکش منطقه باشیم.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد و نیروگاه و شبکه‌های آبیاری زهره و جراحی