به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان ،"فرزاد جونعلی وند" گفت:  در یک عملیات سخت و فشرده تعمیر توربین واحد هشت نیروگاه دوم سد شهید عباسپور به پایان رسید و در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به موارد مشابه در کشور رفع اشکال و به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

وی افزود: در اجرای این عملیات دقیق و پیچیده، مجموعه 80 تنی هدکاور و متعلقات به ارتفاع 70 سانتی متر لیفت شد و پس از برداشتن کاور پلیت معیوب و تعویض وزنه های بالانس، مجدداً هدکاور در محل خود نصب شد و کلیه مجموعه   fixing part توربین شامل تمامی کانشن پلیت ها، لیورگیت ها، لینک ها، شفت سیل، گاید بیرینگ، سامپ های روغن یاتاقان و متعلقات کاملاً دمونتاژ شدند و سپس با حذف قطعات معیوب و جایگزین کردن قطعات نو ، کل مجموعه مونتاژ شد.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور بیان کرد: ویژگی مهم و حائز اهمیت اجرای بدون انحراف از این برنامه به دلیل حساسیت بالای شبکه سراسری برق کشور و نیاز مبرم به توان الکتریکی بود که این کار به صورت شبانه روزی در سه نوبت کاری بدون انحراف و کاملاً مطابق با برنامه ریزی صورت گرفته، انجام پذیرفت.

وی در پایان افزود: از دیگر دستاورد های این پروژه می توان به اجرای روش کاملا ابتکاری و متفاوت در تنظیمات دریچه های توربین ( ویکت گیت ها ) اشاره نمود و باعث گردید تنظیم این دریچه ها که در نرمال ترین حالت در حدود سه روز به طول می انجامید تنها در کمتر از دو ساعت و با یک بار اعمال تنظیمات در مطلوب ترین حالت ممکن قرار گیرد.

گفتنی است تمام تعمیرات صورت گرفته توسط پرسنل شرکت تولید و تعمیرات سد و نیروگاه شهید عباسپور و با نظارت معاونت بهره برداری سد و نیروگاه سازمان آب و برق خوزستان صورت گرفت.

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه شهید عباسپور