بیست و سومین جلسه شورای راهبری «منطقه ویژه فناوری انرژی خوزستان» عصر دوشنبه به میزبانی سازمان آب و برق خوزستان در سالن جلسات هتل بوستان برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، در این جلسه که مدیرعامل و تعدادی از مدیران سازمان آب و برق خوزستان، فعالان بخش خصوصی، مسئولان دانشگاه های استان و نمایندگان نهادهای پشتیبان دولتی حضور داشتند، اقدامات انجام شده درخصوص تشکیل منطقه ویژه فناوری انرژی خوزستان از سوی مدیر دفتر پژوهش های کاربردی سازمان آب و برق و مدیرعامل شرکت مؤسس تشریح شد.

«منطقه ویژه فناوری انرژی خوزستان» یک منطقه فناوری با متولی غیردولتی بوده که هدف از تشکیل آن «توسعه یافتگی توان منطقه ای و ملی در حوزۀ فناوری های انرژی(نفت، گاز، آب و نیرو)» است.

تمهیداتی که برای توسعه این منطقه ویژه در نظر گرفته شده بر سه محور برنامه‌های توسعه کسب و کار مبتنی بر نوآوری، ساختارهای فیزیکی و کالبدی و تعاملات و مداخلات سیستمی استوار است.

بر اساس مصوبات شورای راهبری منطقه ویژه فناوری انرژی خوزستان، سازمان عامل و نهاد مدیریت منطقه در قالب شرکت سهامی عام با نام «شرکت توسعه فناوری­ های انرژی ایران» در حال تکمیل فرایند ثبت حقوقی است.

سهام­داران عمده مؤسس این شرکت شامل نیرو، نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که هر کدام دارنده یک سوم سهام است.

بر این اساس، صندوق فناوری­ های نوین به نمایندگی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت تعاونی کارآفرینان نسیم آب و برق (فعال در حوزه آب و نیرو) و اعضای انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان (فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی) ترکیب سهامداران را شکل داده است.

موضوع اصلی فعالیت این شرکت، ایجاد، راه­ اندازی، مدیریت و راهبری مناطق فناوری انرژی (نفت، گاز، آب، نیرو و...) به شکل خصوصی بوده و در راستای دستیابی به فناوری­ های نو جهت توسعه و رشد صنایع استان، کمک به خودکفایی کشور، سرمایه­ گذاری و افزایش درآمد عمومی در چارچوب فعالیت­ ها و پروژه­ های اقتصادی و نهایتاً حضور فعال در بازارهای جهانی ­و منطقه­ ای پیش خواهد رفت.

سازمان آب و برق خوزستان در راستای رفع نیازهای خود در حوزه فناوری­ هایی از قبیل «اطلاعات و ارتباطات»، «هیدرولوژی و منابع آب»، «پایش، کنترل و ابزار دقیق»، «آبرسانی (به­ ویژه تجهیزات تصفیه آب)»، «نیروگاه­ های برق آبی»، «تجهیزات اندازه­ گیری (به­ ویژه در زمینه سدها)»، «تجهیزات آبیاری» و همچنین «نیروگاه­ های حرارتی» و «تجهیزات انتقال و توزیع» از توانمندی و قابلیت­ های این منطقه ویژه بهره­ برداری خواهد کرد.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان