مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر مدیریت سیلاب دشت‌ها، گفت: سیل بند سراسری شمال غرب اهواز به طول 26 کیلومتر برای جلوگیری از سیلاب کرخه و دز در حال ساخت است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "فرهاد ایزدجو" با اشاره به ساخت سیل بند حفاظتی در غرب اهواز اظهار داشت: ساخت این سیل بند با طراحی سازمان آب و برق خوزستان و با دستور و پیگیری های استاندار محترم خوزستان و همکاری چند دستگاه اجرایی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از سه روز پیش آغاز شده و رو به اتمام است که هر کدام از دستگاه ها بخشی از آن را برعهده گرفته و سازمان آب و برق نیز حدود 4.5 کیلومتر از آن را اجرا کرده است.

ایزدجو افزود: این سیل بند به طول 26 کیلومتر و ارتفاع سه متر از شمال غرب اهواز از رودخانه کارون در مقطع ابتدای دغاغله تا پلیس راه اندیمشک و شمال عین 2 کشیده شده است.

وی با اشاره به جریان سیلاب دشت‌ها به سمت اهواز، اضافه کرد: سیلاب دشت های رودخانه های دز و کرخه به دلیل طولانی مدت تر بودن رهاسازی از سدها نسبت به سال های نرمال، با دبی بیشتر از سال های نرمال جاری شده است.

وی توضیح داد: معمولا در این فصل، هنگام وقوع سیلاب، دبی رودخانه ها پس از تخلیه سیلاب های تسکین یافته ، به اندازه دبی پایه است، اما در رویدادهای اخیر به دلیل بارش برف زیاد در بالادست و رطوبت زیاد حوضه های آبریز سدها دبی رودخانه کم نشده و به همین دلیل حجم سیلاب دشت‌ها بیشتر شده و به سمت اهواز حرکت کرده است.

ایزدجو با اشاره به برآوردهایی که از سیلاب دشت ها شده خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این سیل بند حفاظتی برای سیلابی که به سمت اهواز جاری شده کافی است، اما با پایش شرایط در صورت نیاز می توان ارتفاع و استحکام سیل بند را متناسب با شرایط ، بیشتر کرد تا مانع ورود سیلاب از شمال غرب به اهواز شود.

وی همچنین با بیان اینکه با اقدامات انجام شده آبگرفتگی های محله عین 2 کاهش می یابد، گفت: سیلاب دشت ها از طریق کانال سلمان از دو جهت به رودخانه کارون و جنوب هورالعظیم در حوضچه شماره 5، هدایت می شود، این مساله می تواند در این بخش از هور که از کانون های ریزگرد است و آب کمتری دارد، تاثیرگذار باشد.

این مقام مسئول درباره راهکارها در صورت افزایش حجم سیلاب دشت ها نیز اظهار داشت: ارتفاع سیل بند و حجم تخلیه آنها باید افزایش یابد که برای بیشتر کردن خروجی امکان برداشت قطعه ای از راه آهن که به دلیل ارتفاع زیاد تخلیه آب را کند کرده است  وجود دارد، البته این راهکار در صورت لزوم اجرا می شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در ادامه گفت: با توجه به افزایش رهاسازی آب از سمت کشور عراق، پیش بینی می شود ارتفاع آب در هورالعظیم بیشتر شود و برخی مناطق نزدیک هور که شیب کمتری دارند با آبگرفتگی مواجه شوند.

وی افزود: در حال حاضر با تمهیداتی که  ایجاد شده، وضعیت در دشت آزادگان و رفیع بهتر از پیش بینی هاست، خروجی آب از رفیع زیاد است و ارتفاع آب در انتهای شاخه نیسان فروکش کرده است، تعداد زیادی از مردم که حاضر به تخلیه شهر نشده اند اکنون در اینجا زندگی می کنند.

ایزدجو، با تاکید بر ایمن بودن کامل  سدهای استان گفت: سدهای خوزستان در وضعیت ایمنی و پایداری خوبی هستند و اطمینان می دهیم که هیچ خطری متوجه پایین دست نیست.

وی افزود: به رغم اینکه حجم خالی مخازن سدها کمتر از شرایط معمول است که این مساله ریسک رها سازی در زمان های پر بارش را بیشتر می کند، اما به دلیل مشکلات و آبگرفتگی هایی که در پایین دست داریم، برای مدیریت بهتر این مناطق، خروجی ها کاهش یافته است.

ایزدجو اضافه کرد: امروز خروجی سد کرخه یک هزار و 400 مترمکعب در ثانیه، خروجی سد دز یک هزار و 350 مترمکعب درثانیه و خروجی سد گتوند یک هزار و 500 مترمکعب در ثانیه است.

وی با اشاره به پیش بینی بارندگی در 28 و 29 فروردین ماه اظهار داشت: بر اساس پیش بینی ها بارندگی ها کمتر از متوسط است که این مساله به ایجاد آمادگی در مخازن سدها برای بارش های اردیبهشت کمک می کند، بنابراین با توجه به اینکه افزایش رهاسازی آب مشکلاتی برای پایین دست بوجود می آورد، در تعیین خروجی سدها حداقل های مجاز را اعمال می کنیم.

ایزدجو تصریح کرد: بارش های بهاره تا اردیبهشت ماه می تواند غیرمنتظره و همراه با تغییرات شدید باشد، از سوی دیگر هواشناسی امکان پیش بینی دقیق این بارش ها را  ٣تا ٥ روز قبل از وقوع ندارد، به همین دلیل حجم خالی مخازن باید برای پذیرش این بارش ها افزایش یابد.

به گفته وی میزان رهاسازی آب از سدها به سیلاب ورودی و حجمی که در مخزن سد ذخیره شده، بستگی دارد، به این معنی که هر چقدر حجم بیشتری از آب در سدها داشته باشیم امکان مهار سیلاب کمتری را خواهیم داشت.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان