به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، هشتمین یادواره شهدا و همایش ایثارگران سازمان آب و برق خوزستان در سالن آمفی‌تئاتر سازمان برگزار شد.

 به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان در این همایش با سلام و درود به روح پرفتوح امام راحل که با رهبری خود، درس دفاع در برابر متجاوزان را به همه ما آموخت، به همه رزمندگان، شهدا، جانبازان و آزادگان درود فرستاد و عزت سربلندی و حفظ تمامیت ارضی کشورمان را حاصل فداکاری آنها عنوان کرد.

 وی برای خانواده های معظم شهدا و ایثارگران به خاطر صبر و استقامت شان درود فرستاد و گفت: سلام و درود می فرستم به محضر مبارک رهبر انقلاب که وحدت، انسجام، قدرت دفاعی نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی و ایستادگی جامعه اسلامی، همه در زیر سایه رهبری ایشان استوار است .

"فرهاد ایزدجو" گفت: سازمان آب و برق خوزستان در زمان دفاع مقدس خدمات بی‌وقفه ای را ارائه داده است و نقش مهمی را در آن دوران ایفا کرده است.

 وی از مهمترین اقدامات سازمان در دوران دفاع مقدس، اعزام نیروهای داوطلب را به جبهه های جنوب و غرب کشور معرفی کرد و ارسال کمک های مالی و تجهیزات مهندسی را از روزهای اول دفاع مقدس، بسیار ارزشمند خواند.

 ایزدجو افزود: سازمان آب و برق خوزستان، ۳۲۷ رزمنده در دوران دفاع مقدس و ۴۶ شهید تحویل جمهوری اسلامی ایران کرد که این از افتخارات این سازمان است.

 وی مشارکت فعال در مدیریت آب را یکی دیگر از اقدامات ارزنده سازمان خواند و آب را به عنوان یک ابزار مهم در دوران دفاع مقدس معرفی کرد و گفت: رها سازی آب در پشت سدها، مدیریت آب رودخانه ها و انداختن آب در زیر پای دشمن به منظور جلوگیری از ورود ماشین آلات جنگی متجاوزان به خاک مقدس جمهوری اسلامی، از جمله اقدامات مهم سازمان آب و برق خوزستان بود.

 وی افزود: بانک ماشین‌آلات سازمان آب و برق در دوران دفاع مقدس به خوبی عمل کرد و همه توان خود را در این راه گذاشت. به عنوان مثال تغییر کاربری یگانهای خودروی سازمان آب و برق، مثل جیب های ۶ سیلندر آمریکایی که تغییر کاربری داده شدند و توپ ۱۰۶ میلیمتری بر روی آنها نصب شد و تعداد زیادی شورلت دو کابین به عنوان نفر بر مورد استفاده قرار گرفتند.

وی از طرح‌های مهندسی که برای نصب پل های نظامی مورد استفاده قرار گرفتند یاد کرد و به عنوان مثال پل های نصب شده در دارخوین را مورد اشاره قرار داد.

 مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: این سازمان تمام ظرفیت‌های در اختیار را در جریان جنگ تحمیلی قرار داد و از آنها برای دفاع مقدس بهره‌برداری شد.

 وی ادامه داد: بعد از دوران دفاع مقدس (در دوران بازسازی) هم اقدامات خوبی توسط این سازمان صورت گرفت مثلاً سدهای مخزنی که توسط وزارت نیرو و سازمان، در خوزستان انجام شد خطرات سیلاب و تهدیدهای آن را به حداقل رساند.

ایزدجو تصریح کرد: با مخازنی  که بعد از جنگ توسط این سازمان ایجاد شد ظرفیت مخازن از ۵ میلیارد مترمکعب قبل از جنگ به ۲۲ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کرد.

 وی با بیان اینکه ظرفیت تولید نیروگاه های برقابی قبل از جنگ ۱۵۲۰ مگاوات بود که به دست متخصصان سازمان آب و برق به ۸۰۷۰ مگاوات افزایش پیدا کرد گفت: بیش از هفت هزار نیروی انسانی با تجربه از سازمان و شرکت های تابعه به کارگیری شدند و خدمات شرکت های خارجی را به طور کامل قطع کردند.

 رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان آب و برق از توسعه بیش از ۴۰۰ هزار هکتار شبکه آبیاری زهکشی توسط این سازمان در بعد از جنگ خبر داد و طرح بزرگ غدیر با اعتباری افزون بر ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی را از اقدامات چشمگیر این سازمان خواند که قادر است آب سالم و قابل شرب را برای ۵ میلیون نفر تامین کند.

فرهاد ایزدجو، ضمن قدردانی از کارکنان زحمتکش و خدمتگزار سازمان، ابراز امیدواری کرد تا کارکنان صدیق سازمان آب و برق بتوانند بیش از پیش خدمات ارزنده خود را به مردم شریف و متدین استان ارائه نمایند.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمید رضا علی پور