معاون برنامه ریزی سازمان آب و برق خوزستان از دسترسی رایگان پرسنل این سازمان به دو پایگاه اطلاعاتی Wiley (کتابخانه آنلاین وایلی) و  Science Direct (ساینس دایرکت) از طریق کتابخانه سازمان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمیدرضا اسماعیلی" گفت: در راستای ارایۀ خدمات کتابداری و اطلاع رسانی الکترونیکی به مدیران و کارشناسان سازمان و به منظور تأمین نیازهای اطلاعاتی تخصصی و شغلی مربوطه، استفاده و دانلود رایگان مقاله از این دو پایگاه مهم اطلاعاتی که حاوی میلیون ها منبع اطلاعاتی مهم و معتبر علمی است، امکان پذیر شده است.

به گفته وی، در این سرویس های جدید، امکان دسترسی به بیش از 12 میلیون مقاله و کتاب از معتبرترین ناشران بین المللی و دانشگاهی در پایگاه Science Direct (ساینس دایرکت) و نیز 1600 ژورنال و 22000 کتاب الکترونیکی از طریق پایگاه Wiley (کتابخانه آنلاین وایلی) فراهم شد.

اسماعیلی افزود: اشتراک پایگاه های پیشین نظیر مگیران، نورمگز، و سیویلیکا که به زبان فارسی است و سرویس مقالات ISI، سرویس درخواست مقالات بین المللی، پایگاه استانداردهای فنی و مهندسی، پایگاه های انجمن مهندسان مکانیک و عمران آمریکا، و ژورنال های انجمن هواشناسی آمریکا که به زبان لاتین است، از سال 1394 در دستور کار کتابخانه سازمان قرار گرفت که با افزوده شدن دو پایگاه جدید Wiley (کتابخانه آنلاین وایلی) و  Science Direct (ساینس دایرکت)، دسترسی مدیران و کارشناس سازمان به بیش از 80 درصد از منابع اطلاعاتی علمی و معتبر در نمایه های بین المللی فراهم شده است.

معاون برنامه ریزی سازمان تصریح کرد: این میزان دسترسی به پایگاه ها و منابع اطلاعاتی داخلی و خارجی در سطح دستگاه های اجرایی و حتی دانشگاه های کشور کم نظیر بوده و امکان تبدیل شدن سازمان به یک سازمان دانش محور را تسهیل نموده است.  

به گفته وی، به منظور آشنایی و مهارت هر چه بیشتر کارکنان در استفاده از منابع و پایگاه های اطلاعاتی مورد اشتراک توسط مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه تخصصی سازمان، به زودی کارگاه های آموزشی برگزار خواهد شد که تاریخ و نحوۀ ثبت نام رایگان در این کارگاه ها متعاقبا اعلام می شود.     

گفتنی است مسیر دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی Wiley (کتابخانه آنلاین وایلی) و  Science Direct (ساینس دایرکت) به شرح زیر است: ورود به سایت اینترانت سازمان، کلیک بر روی لینک «مرکز اطلاعات و مدارک فنی سازمان» (کتابخانه) در نوار سمت چپ صفحۀ نخست اینترانت، کلیک بر روی آیکون «سرویس درخواست مقالات بین المللی».

* ذکر این نکته ضروری است که دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی مذکور نظیر دیگر سرویس ها و پایگاه های اطلاعاتی مشترک، به صورت IP based  بوده و لازم است تا همکاران محترم از طریق یکی از رایانه هایی که عضو Domain سازمان می¬باشند، اقدام به استفاده از این پایگاه های اطلاعاتی نمایند.

نشانۀ اینکه «سرویس درخواست مقالات بین المللی» کتابخانه، رایانۀ شما را در Domain سازمان شناسایی کرده است این است که هنگام کلیک بر روی «سرویس درخواست مقالات بین المللی»، عبارت «شما از طریق (مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه سازمان آب و برق خوزستان) وارد شده اید» برای شما به نمایش در می آید، سپس بر روی پایگاه اطلاعاتی مورد نیاز کلیک نمایید.

* در حال حاضر مرکز اطلاع رسانی و کتابخانۀ سازمان، دسترسی همکاران به پایگاه های AMS (هواشناسی آمریکا)، ASCE (انجمن مهندسان عمران آمریکا)، ASME (انجمن مهندسان مکانیک آمریکا) و YSE (استانداردهای فنی و مهندسی) را فراهم آورده که جدیدا اشتراک پایگاه های اطلاعاتی Wiley (کتابخانه آنلاین وایلی) و  Science Direct (ساینس دایرکت) نیز به این مجموعۀ ارزشمند افزوده شده است.

با کلیک بر روی پایگاه Science Direct (ساینس دایرکت)، متن PDF منابع اطلاعاتی مورد نیاز در دسترس و قابل دانلود قابل خواهد بود.      

اینک با کلیک بر روی پایگاه اطلاعاتی Wiley (کتابخانه آنلاین وایلی)، متن PDF منابع اطلاعاتی مورد نیاز که بالای آنها عبارت Free Access و یا Full Access درج شده به طور مستقیم در دسترس و قابل دانلود قابل خواهد بود و منابعی که فاقد عبارات مزبور هستند، با کلیک بر روی دکمه " درخواست  pdf" و درج اطلاعات خواسته شده، به ایمیل اعلامی شما ارسال خواهند شد.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمیدرضا علی پور