به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان: اولین نشست هم اندیشی گردشگری آب استان خوزستان با حضور جمعی از مسئولان و مدیران ستادی و استانی و فعالان حوزه گردشگری خوزستان در تاریخ 16 بهمن ماه سال جاری در محل سالن اجتماعات سد کرخه برگزار شد.

مشاور مدیر عامل در امور گنجینه آب و مدیر مهندسی عمومی و گردشگری گفت: این رویداد با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، پایگاه­های میراث جهانی و جمعی از فعالان گردشگری استان و حمایت و همکاری گروه­های گردشگری و گنجینه آب مدیریت مهندسی عمومی و گردشگری و روابط عمومی شرکت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کرخه برگزار شد.

محمد امین ایزدجو، معرفی اماکن اقامتی رفاهی حاشیه سدها، شناسایی و معرفی مسیرهای گردشگری خوزستان بویژه در حوزه گردشگری آب، شناخت نقاط قوت، ضعف و امکانات مناطق مختلف استان را از جمله اهداف این رویداد ذکر کرد.

وی، رویدادسازی و برگزاری نشست­های این چنین را یکی از نیازها و راهکارهای مؤثر در توسعه و تقویت صنعت گردشگری، بهره برداری از ظرفیت­های فرهنگی، معرفی فرصت­های سرمایه گذاری و درک مشترک بخش­های مختلف فعال در حوزه گردشگری استان ذکر کرد و افزود: علاوه بر اهداف کلان، برگزاری نشست هم اندیشی گردشگری آب فرصتی مغتنم برای معرفی ظرفیت­های بی بدیل این سازمان و شناخت زیر ساخت­های مناسب آن برای جذب گردشگران و سرمایه گذاران در بخش­های مختلف گردشگری در استان خوزستان محسوب می­گردد.

ایزدجو، ضمن اشاره به این نکته که گـردشگری در حال تبدیل به یکی از ارکان اقتصـاد و تجـارت جهانی است و برنامه­ریزان و سیاست­گذاران توسعه، از صنعت گردشگری به عنوان رکن توسعه پایدار یاد می­کنند، گفت: وجود زیر ساخت­های مناسب در حاشیه سدهای خوزستان یکی از زمینه­های مناسب برای توسعه گردشگری استان و کشور است. از این رو،  این امور در یک سال اخیر مورد توجه مدیرعامل سازمان قرار داشته و در این زمینه برنامه ریزی شده است.

 

پیمان نبهانی سرپرست معاونت سـرمایه‎گذاری و برنامه‌ریزی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان نیز ضمن تقدیر از تلاش­های سازمان آب و برق خوزستان، گفت: نشست هم اندیشی گردشگری آب در واقع نقطه عطف دغدغه­های مشترک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان آب و برق خوزستان در حوزه­ی گردشگری استان است.

وی برگزاری رویدادهایی این چنینی میان مدیران گردشگری استان و فعالان صنعت گردشگری که با هدف هم افزایی و تبادل دانش گردشگری صورت می­پذیرد را از جمله اقدامات مؤثر در راستای توسعه گردشگری استان قلمداد کرد و گفت: با این رویکرد که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان نسبت به ایجاد زیر ساخت­های گردشگری در سواحل دریایی و تالاب­ها اقدامات لازم را به انجام ­رساند، پیشنهاد می­کنم سازمان آب و برق خوزستان در این حوزه­ها هم ورود نماید.

نبهانی، همچنین خطاب به فعالان حوزه گردشگری استان، گفت: فعالان این حوزه می­توانند ضمن ارائه­ی طرح توجیهی در خصوص تورهای تخصصی آب به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان نسبت به برگزاری تورهای مذکور در سطح استان اقدام نمایند.

همچنین، حمیدرضا وطن خواه رئیس گروه گردشگری سازمان آب و برق خوزستان با معرفی برخی مسیرهای گردشگری استان و اشاره به کلیات اماکن مهیا شده جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی، گفت: از چندی پیش برخی اماکن واقع در حاشیه سدها بهسازی و تجهیز شده و در قالب طرح گَردآب (گردشگری آب) پذیرای گردشگران هستیم.

در آغاز پنل­های سخنرانی، احسان ایروانی مشاور پروژه برنامه جامع مدیریت آثار و سازه­های آبی تاریخی و امور گردشگری ضمن ارائه کلیاتی در خصوص زون­های گردشگری استان، مسیرهای مهم گردشگری آب خوزستان را برشُمرد. در ادامه جلسه و در قالب پنل­های سخنرانی حاضرین شامل مدیران پایگاه­های میراث جهانی و جمعی از راهنمایان و فعالان گردشگری از سراسر استان، مناطق مستعد در زمینه گردشگری آب در شهرهای مختلف خوزستان را بررسی نموده و در مورد نقاط قوت، ضعف و امکانات مناطق به گفتگو و تبادل نظر پرداختند. همچنین در خلال پنل­های سخنرانی از امکانات رفاهی و گردشگری سد کرخه بازدید به عمل آمد. در پایان نشست مقرر شد این جلسات هم اندیشی به صورت مداوم برای بررسی و شناخت مناطق و مسیرهای گردشگری برگزار شود.

اولین نشست هم اندیشی گردشگری آب استان خوزستان در تاریخ 16 بهمن ماه سال جاری به کار خود پایان داد.

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان