معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نسبت به بارش‌های شدید در حوضه‌های آبریز منتهی به استان هشدار داد و گفت: خروجی سد کرخه در هفت روز آینده به ۴۵۰ مترمکعب برثانیه و سد دز به ۷۵۰ مترمکعب بر ثانیه می‌رسد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "فراز رابعی" روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا بیان کرد: طبق پیش‌بینی‌ و اخطاریه‌های هواشناسی بارش‌های شدیدی از روز دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری در حوضه‌های آبریز منتهی به خوزستان رخ می‌دهد که مشابه باران‌های سیل آسای فروردین امسال است اما اطمینان می‌دهیم که حوادث فروردین تکرار نمی‌شود.

وی ظرفیت خالی سدهای خوزستان را ۸.۸ میلیارد مترمکعب بیان کرد و افزود: با توجه به حجم خالی کافی در مخازن سدها، خروجی‌های سدها همانند فروردین گذشته نخواهد بود، اما باید جانب احتیاط رعایت شود و مسوولان به ویژه در پایین دست رودخانه‌ها آماده باشند.

رابعی اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی‌ها خروجی سد کرخه از روز دوشنبه پنجم اسفند به ۴۰۰ تا ۴۵۰ مترمکعب برثانیه و خروجی سد دز تا اوایل هفته آینده به ۷۰۰ تا ۷۵۰ مترمکعب برثانیه افزایش می‌یابد.

به گفته وی در صورت وقوع بارندگی‌ها طبق پیش بینی، احتمال دارد خروجی سد دز به یک هزار مترمکعب برثانیه و یا بیشتر نیز افزایش یابد.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه بحران و ستاد مدیریت سیل در سازمان آب و برق خوزستان، بیان کرد: شرایط از هفته گذشته رصد شده و با توجه به وجود حجم خالی مناسب در سدها برای کنترل سیلاب، برنامه‌ای برای خروجی فزاینده نخواهیم داشت و برنامه‌ریزی شده که آبگرفتگی اتفاق نیفتد.

رابعی افزود: رواناب‌های تولید شده در بارش‌های آتی، بخشی از ظرفیت سدها را پر می‌کند که به منظور آمادگی سدها برای سیلاب‌های بهاره، این ذخیره باید به تدریج تخلیه شود.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها در بالادست کرخه (کشکان) بارندگی‌ها شدید خواهد بود اضافه کرد: بالادست سد دز نیز برفگیر بوده و به نظر می‌رسد رواناب زیادی تولید شود.

وی گفت: با توجه به حجم خالی سدهای حوضه کارون، فعلا برنامه افزایش خروجی را در این حوضه نداریم.

رابعی افزود: هم اکنون در سدهای حوضه کارون ۴.۶ میلیارد مترمکعب، سد کرخه ۲ میلیارد مترمکعب و سد دز ۱.۳ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی وجود دارد.

معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین نسبت به بارش شدید در حوضه‌های میانی هشدار داد و گفت: در شمال خوزستان از جمله حوضه بالارود و شهرستان های لالی، مسجدسلیمان و اندیکا شاهد بارندگی شدید خواهیم بود که به دلیل نبود سد در این مناطق، امکان تنظیم و برنامه‌ریزی وجود ندارد.

وی ادامه داد: اهالی و شهروندان در این مناطق باید احتیاط لازم را داشته و از تردد در اطراف رودخانه‌ها بپرهیزند.

رابعی افزود: در پایین دست نیز در حدود ۲۰ تا ۵۰ میلیمتر بارش خواهیم داشت که این میزان بارش قابل توجه است.

 وی در ادامه با ابراز نگرانی از ادامه خشکسالی در حوضه رودخانه مارون- جراحی گفت: برنامه ریزی برای صرفه جویی در این حوضه در حال انجام است تا با کمترین مشکل نیازهای حداقلی پایین دست در تابستان تامین شود.

رابعی افزود: در شرایطی هستیم که در یک بخش استان با سیل و بخش دیگر با خشکسالی روبه رو هستیم و همزمان با برگزاری نشست های مدیریت سیلاب در حوضه‌های کرخه و دز، جلسات خشکسالی و تنش آبی در مارون در حال برگزاری است.

وی ادامه داد: جبهه بارشی روزهای آینده در حوضه مارون قدرتمند ظاهر نشده و تاثیری نخواهد داشت.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمیدرضا علی پور