وزیر نیرو وضعیت بارش‌های امسال در کشور را مناسب خواند و با توجه به ضرورت پیش‌بینی تمهیدات ویژه برای کنترل سیلاب‌های احتمالی آتی گفت: آنچه مهم است این که باید در سال‌های تر هم ظرفیت‌های لازم برای نگهداشت سیلاب‌ها را فراهم و رودخانه‌ها را لایروبی و مهندسی رودخانه کنیم.

به‌گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" در گفتگوی ویژه «نگاه یک» سیما درباره وضعیت بارش‌ها اظهار داشت: امسال در سال آبی 99-98 شرایط خوبی حاکم بود و حدود 311 میلی‌متر بارندگی داشتیم که نسبت به متوسط 50 ساله 28 درصد بیشتر است، اما نسبت به سال قبل که سال تری بود حدود 8 درصد کمتر بوده است.

وی افزود: همانگونه که دو سال پیاپی خشکسالی به معنای ورود کشور به خشکسالی نیست دو سال پیاپی ترسالی هم به معنای ورود کشور به دوره ترسالی نیست.

اردکانیان ادامه داد: به سمت مصرف بهینه آب رفته و کشت‌های گلخانه‌ای و کم آب‌بر توسعه یابد که انجام چنین تمهیداتی در سال‌های تر و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در فضای سبز و صنعت باعث می‌شود که جامعه ایمنی در مقابله با ورود به دوره خشکسالی داشته باشیم.

وزیر نیرو درباره تمهیدات وزارت نیرو برای مقابله با سیلاب‌ها با توجه به پیشینه سیلاب‌ها در یکی دو سال اخیر هم گفت: یکی از برنامه‌ها بحث مهندسی رودخانه‌ها و آزادسازی حریم و بستر آنهاست که با همکاری سازمان ثبت اسناد کشور و دستگاه قضایی در استان‌های مختلف کارهای فوق العاده‌ای در حال انجام است و هزاران هکتار از حریم و بستر رودخانه‌ها آزاد شده است. امسال در بودجه 1400 رقم قابل توجهی را با کمک نمایندگان و دولت برای این کار در نظر خواهیم گرفت، اما مخازن سدها هم بر اساس مطالعات باید با رعایت جنبه‌های زیست محیطی و اقتصادی طراحی و ساخته شود.

اردکانیان با اشاره به برنامه وزارت نیرو اعم از بهره‌برداری و افتتاح در مجموع 18 سد در سال جاری همچنین گفت: از جمله پروژه‌ها، پروژه‌های مرزی ماست که سرمایه‌گذاری قابل توجهی را برای توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور در 12 استان مرزی بویژه در سال‌های اخیر با عنایات رهبری و اجازاتی که برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی دادند انجام شده است.

وی افزود: تا پایان دولت تعداد سدهای مرزی در مدار بهره برداری به 73 سد در استان‌های مرزی خواهد رسید و این بدان معناست که ظرفیت آب تنظیم شده این مناطق با توجه به دو برابر شدن جمعیت اینها حدود 12 برابر خواهد بود.

وزیر نیرو ادامه داد: در کشور 20 میلیون و 500 هزار نفر در حدود 60 هزار روستا سکونت دارند که مسئله 90 درصد این جمعیت از حیث بهره‌مندی از آب شرب سالم و بهداشتی پایدار برطرف شده است. از این تعداد، 20 میلیون و 200 هزار نفر در 39 هزار روستای بالای 20 خانوار هستند که حدود 17 میلیون نفر آنها زیر پوشش هستند و آنهایی که تحت پوشش نیستند به این معنا نیست که به آب دسترسی ندارند، بلکه اینها هم مانند مناطق شهری باید از آب به صورت 24 ساعته بهره‌مند باشند.

وزیر نیرو افزود: هدف ما دسترسی کامل مناطق روستایی به آب شرب سالم و بهداشتی همانند مناطق شهری است. قبل از دولت حدود یک میلیون روستایی به شبکه آب پایدار دسترسی داشتند که تاکنون 7 میلیون و 700 هزار نفر به این تعداد اضافه شده‌اند که این رقم تا پایان دولت به حدود 9.5 میلیون نفر خواهد رسید.

اردکانیان درباره حل مشکل آب غیزانیه در استان خوزستان هم گفت: بخشی از مشکلات غیزانیه هم رفع شده و تا پایان تابستان مشکل این منطقه به‌طور جدی برطرف خواهد شد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمیدرضا علی پور