نحوه رهاسازی آب از سد مخزنی مارون و تامین آب اراضی تحت پوشش حوضه مارون، تشریح شد.  

به گزارش روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان، در جلسه ای با حضور فرماندار، امام جمعه، مدیرعامل شرکت بهره برداری مارون و جمعی از روسای ادارات شهرستان بهبهان، مدیریت برنامه رهاسازی آب از سد مخزنی مارون و تامین آب اراضی تحت پوشش آن حوضه، با هدف آگاهی رسانی به جامعه کشاورزی، تشریح شد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون در جمع کشاورزان شهر منصوریه، با بیان این که حوضه آبی مارون از حوضه های بحرانی استان خوزستان است تصریح کرد: کمبود منابع آبی، عدم بارش های مناسب و موثر در پاییز و دی ماه سال جاری در سطح حوضه مارون در 67 سال گذشته بی سابقه بوده است.

"رحمان خندانی" با اعلام هشدار نسبت به کمبود بارندگی و کاهش سطح منابع آب کشاورزی، افزود: کاهش بارندگی و تداوم پدیده خشکسالی باعث کم آب شدن سرشاخه های رودخانه مارون شده است.

وی، ضمن آن که بحث خشکسالی و کمبود آب را یکی از مهم ترین مباحثی خواند که باید به طور جدی درخصوص آن برنامه ریزی شود، تنها راه برون رفت از این وضعیت را، استفاده از روش­های نوین آبیاری در بخش کشاورزی، تغییر الگوی کشت در میان مدت و خارج شدن از روشهای آبیاری سنتی و رفتن به سمت آبیاری مدرن در بلند مدت معرفی کرد.

خندانی، تشکیل کمیته های اطلاع رسانی تخلفات و مصرف، برگزاری جلسات توجیهی با فرماندارها و مسئولان جهاد کشاورزی و امور آب شهرستان های تحت پوشش، بازدید کشاورزان پایین دست و بالادست از سد مخزنی مارون و برخورد قضایی با برداشت کنندگان غیرمجاز آب را از جمله اقدامات انجام شده توسط شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون معرفی کرد که در زمینه صرفه جویی در مصرف آب، مدیریت هرچه بهتر مصرف آب کشاورزی و آگاه سازی کشاورزان نقش موثری داشته است.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: نیکزاد