معاون بهره برداری شبکه های آبیاری مارون از بازدید امام جمعه، فرماندهان سپاه، نیروی انتظامی و مردم شادگان از سد مخزنی مارون خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان،"الماس سنایی مطلق" هدف از این بازدید را آگاهی یافتن اقشار مختلف جامعه از وضعیت آبی آن حوضه معرفی کرد.

 سنایی مطلق گفت: طبق آمارهای رسمی و به اعتقاد کارشناسان، ایران در آستانه بحران آب به سر می برد و طی سال های آینده تامین آب به یکی از بزرگ ترین چالش ها در استان ها، شهرها و مناطق تبدیل خواهد شد.

وی، رشد روز افزون بیابان ها، تغییر الگوی بارش کشور، افزایش دما، روند کاهشی بارش ها و افزایش فعالیت های صنعتی انسان را، عوامل مهم  تغییر اقلیم دانست.

سنایی مطلق گفت: قرار گرفتن خوزستان در منطقه گرم و خشک باعث شده تا 3 برابر میانگین جهانی تبخیر داشته و مصرف آب در بخش کشاورزی 2 و نیم برابر مصرف جهانی باشد. همچنین همزمان با تغییرات آب و هوایی و تغییر اقلیم در جهان، کشور ایران نیز درگیر این تغییر بوده و متوسط بارندگی در کشور کمتر شده است.

معاونت بهره برداری شبکه های آبیاری مارون با بیان اینکه براساس گزارش ها، میزان هدر رفت آب در ایران بسیار بیشتر از مقیاس جهانی است و ۸۰ درصد اتلاف منابع آب در کشور به دلیل عدم استفاده از شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی صورت می گیرد، افزود: رشد بیکاری، پاسخگو نبودن بخش صنعت به نیاز اشتغال جوانان و هجوم جمعیت بیکار به بخش کشاورزی را موجب استفاده بیش از حد منابع آبی عنوان کرد.

سنایی با بیان این که میزان آب موجود درحال حاضر به نسبت سال قبل به لطف الهی شرایط بهتری دارد تصریح کرد: در حال حاضر از حجم نرمال مخزن پایین تر هستیم که امیدواریم با همدلی و همکاری همه کشاورزان این دوره را نیز به بهترین نحو مدیریت نماییم.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد