معاون مهندسی و بهره برداری نیروگاه مارون از عملیات موفق تست تر دریچه های سرریز سد مخزنی مارون خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "هادی هوشیار" با بیان اینکه ظرفیت ذخیره سازی آب پشت سد مارون یک میلیارد و 150میلیون متر مکعب است گفت : با توجه به پیش بینی های انجام شده جهت بارندگی های پیش رو و در جهت حفظ آمادگی برای بازگشایی دریچه های سرریز سد مارون، تست واقعی هر 4 عدد دریچه های سرریز سد مارون انجام شد.

وی افزود : هریک از دریچه ها به میزان 7 درصد و خروجی 80 مترمکعب بر ثانیه باز شده و پس از اطمینان از صحت عملکرد بسته شدند.

ایشان با اشاره به  اهمیت دریچه های سرریز سد در مواقع خروج سیلاب ها و اجرای سیاست آمادگی و پدافند غیر عامل در شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون خاطرنشان کرد: نهایتا پس از پایان تست جهت مدیریت سیلاب های احتمالی ، یکی از دریچه ها باز نگه داشته شد.

هوشیار گفت: بارش های اخیر باعث شد تا 950 میلیون متر مکعب آب پشت سد مارون ذخیره شود بهمین خاطر واحد اول نیروگاه مارون از 2 هفته گذشته با خروجی 60 متر مکعب بر ثانیه وارد مدار شده است که از جمعه شب حجم خروجی آب به تدریج افزایش یافته است که تا این لحظه به 130 مترمکعب بر ثانیه رسیده است.

معاون مهندسی و بهره برداری نیروگاه مارون با اشاره به اینکه پیش بینی می شود تا چند روز آینده خروجی آب از سد به 250 مترمکعب بر ثانیه افزایش یابد افزود: در صورتی که بر اساس پیش بینی اداره کل هواشناسی خوزستان در آینده شاهد بارندگی و افزایش حجم آورد آب به سد باشیم جهت آمادگی سد برای مهار سیلابهای آتی و جلوگیری از هرگونه مشکل و خطر برای پایین دست ، رهاسازی آب از سد افزایش خواهد یافت.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد