معاونت نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون، از لایروبی 120هزار مترمکعب از بستر رودخانه خیرآباد، کانال ها و زهکش های اصلی و فرعی، سیفون ها و دیگر سازه های آبی شبکه های آبیاری جنوب بهبهان، جایزان، فجر و بنه باشت، خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محمدرضا یزدانجو" گفت: طبق برنامه های سالیانه با آغاز فصل پاییز و قبل از شروع بارش های زمستانه، به منظور بهبود شرایط آبرسانی به اراضی کشاورزی منطقه بهبهان، جایزان و فجر، عملیات تعمیر، بازسازی و لایروبی کانال و مسیل ها انجام می شود و در فصل زمستان با درخواست واحدهای بهره برداری کانال های مورد نیاز نیز در دستور کار قرار می گیرد.

وی افزود: عملیات لایروبی بستر خیر آباد به منظور انحراف و هدایت آب به سمت ایستگاه پمپاژ شبکه آبیاری بنه باشت در راستای تامین آب اراضی تحت پوشش آن شبکه به حجم 7000 متر مکعب انجام گرفت و همچنین عملیات لایروبی کانالها و لترال های شبکه بنه باشت و جایزان به حجم 3000 متر مکعب با هدف انتقال مطلوب آب به زمین های کشاورزی به اتمام رسید.

 یزدانجو با اشاره به لایروبی 110هزار متر مکعب از زهکش های شبکه جنوب بهبهان (D،D4 ،D5 ) و زهکش های اصلی شبکه جایزان (D4، D5،D6  ) ، خاطرنشان کرد: با انجام عملیات لایروبی، بخشی از آب های سطحی این شهر به زهکش اصلی D شبکه جنوب بهبهان، هدایت و از ورود سیلاب به داخل شهر جلوگیری شد.

معاون نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری مارون، هدف از لایروبی کانال ها و زهکش ها را هدایت روان آب های سطحی، افزایش راندمان و سرعت انتقال آب در کانال‌های آبیاری، جلوگیری از هدر رفت منابع آبی و تسهیل در خدمت رسانی به کشاورزان عنوان کرد.

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد