مدیر دفتر پایداری سازه سد و نیروگاه مارون از تمیزکاری و  نصب مجدد 6 اشل قرائت ترازسنج آب مخزن سد، توسط کارکنان آن دفتر خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان ، "شیروان شهرویی" با اشاره به اینکه اشل در دریاچه سدها جهت انجام مقاصد مختلف نظیر حجم آب مخزن ، افزایش و تعیین تراز ، ورودی و خروجی محاسباتی و میزان سیلاب نصب می شود،  اشلهای قرائت تراز را یکی از ابزارهای مهم در سدها عنوان و تصریح کرد: این ابزار، در زمان بارندگی و سیلاب، نمود بیشتری پیدا می کند.

 شهرویی گفت: نصب اشل­ها در محل تکیه گاه و دیواره ها و یا با استفاده از پیلار (لوله های فولادی پر شده با بتن که درمحل های پیش بینی شده نصب شده اند) انجام میگردد ، رقوم درجه بندی اشل­ها از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و لعاب سطح آنها حتی توسط فولاد سخت و برنده، قابل خراشیدن نیست.

وی خاطرنشان کرد: تراز آب مخزن در سد مارون بوسیله اشل های  مدرجی که در نقاط مختلف نصب شده اند، اندازه ­گیری می­ شوند که با توجه به دسترسی مناسب به آن­ها، دقت بالایی (تا حد سانتیمتر) از لحاظ اندازه­ گیری ارتفاع آب دریاچه سد را دارند.

مدیر دفتر پایداری سازه سد و نیروگاه مارون گفت : باتوجه به افزایش و کاهش مداوم تراز آب دریاچه سد بر اساس میزان ورودی و خروجی، متغیر بوده و این تغییرات آب باعث رسوب گرفتن اشل ها شده و در صورت تمیز نکردن مداوم اشل ها ، کار قرائت تراز سطح مخزن سد دچار اختلال می شود، که تمیز کاری رسوبات سطح اشل ها جهت قرائت چشمی بصورت مداوم زیر نظر کارشناسان پایداری سازه سد و نیروگاه انجام می شود.

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری مارون
خبرنگار: علیرضا نیکزاد