سد شهید عباسپور
/
سد شهید عباسپور

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون احداث شده‌ است. این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است. سد کارون ۱ بتونی دوقوسی است. ارتفاع تاج سد از پی، ۱۸۸ متر وطول تاج آن ۳۸۵ متر می‌باشد.

سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان گفت: یکی از مهمترین اهداف و خط مشی های معاونت فنی مهندسی سد و نیروگاه مسجدسلیمان پایش وضعیت(CM) تجهیزات مختلف است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمید صالحی" سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان، ضمن اعلام مطلب فوق گفت: جهت پایداری سیستم، تداوم بهره برداری با قابلیت اطمینان 100 درصدی و پیشگیری از حوادث احتمالی، بیش از 2500 نقطه از اتصالات الکتریکی فشار قوی تجهیزات پست و انتقال سد و نیروگاه مسجدسلیمان که شامل تجهیزات کلیدخانه 400/132KV، ترانسفورماتورهای قدرت و تجهیزات T.O.Y است، مورد تست ترموگرافی قرار گرفتند. 

صالحی افزود: در کنکاش ترموگرافی تیرماه سال جاری، 68 نقطه داغ (hot spot) با دمای بیش از حد مجاز یافت شد که 7 نقطه از آنها دارای وضعیت بسیار بحرانیِ حادثه خیز بودند و در صورت عدم رفع نقص، می توانستند با ایراد خسارات سنگین و پرهزینه مانند انفجار ترانسفورماتور یا بریدن خط انتقال، سیستم تحت بهره برداری و تجهیزات مجاور خود را از مدار خارج کرده و نهایتاً منجر به جلوگیری از انتقال توان تولیدی نیروگاه به شبکه سراسری 400 و 132 کیلو ولت شوند.

وی تصریح کرد: اهمیت و حساسیت تجهیزات پست و انتقال ایجاب می کرد تا پیش از اینکه تبدیل به تهدید شوند، پس از تامین متریال موردنیاز، طی سه مرحله خاموشی اشکالات اضطراری و حادثه ساز رفع شوند. 

سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان در تشریح عملیات انجام شده در این خصوص گفت: سرکابل های سر بوشینگ نوترال فاز S ترانسفورماتور94 مگاولت آمپری واحد هفت نیروگاه، دارای دمای 144.3 درجه سانتی گراد بودند که پس از تعویض کابل و سرکابل معیوب، با تقلیل 107.26 درجه سانتیگراد، دما تا 36.74 درجه سانتیگراد کاهش یافت. همچنین سه عدد کانکتورِ سکسیونر 400 کیلو ولت فیدر تغذیه خط انتقال مسجدسلیمان – اهواز II (DW921 ) تعویض شدند و با کاهش حرارت، دمای کانکتور در محدوده مجاز خود قرار گرفت. به عنوان مثال؛ دمای یکی از کانکتورها 158.98درجه سانتیگراد بود که پس از جایگزین نمودن کانکتور جدید، دما تا 58/103 درجه سانتیگراد کاهش و به 55.4 درجه سانتیگراد رسید. 

صالحی با بیان این که همیشه با CPM و مراقبت دقیق می توان از تکرار حوادث گذشته پیشگیری کرد یکی از مهمترین اهداف و خط مشی های معاونت فنی مهندسی سد و نیروگاه مسجدسلیمان را پایش وضعیت CPM تجهیزات مختلف اعلام کرد. در سال 1387 اشکال سیستم نوترال باعث تخریب کامل ترانسفورماتور فاز T واحد هفت شد و منجر به تعویض ترانسفورماتور شد و اکنون در یک اقدام پیشگیرانه از بروز مجدد حادثه مشابه واحد هفت پیشگیری بعمل آمد.

شایان ذکر است پست 400/132KV مسجدسلیمان از طریق 5 خط 400KV و 6خط 132KV به شبکه سراسری متصل است.

کد خبر: 2546