سد کارون 3- بلندترین سد ساخته شده ایران
/
سد کارون 3- بلندترین سد ساخته شده ایران

سد کارون 3، بلندترین سد ساخته شده ایران در ۲۸ کیلومتری شرق ایذه در استان خوزستان قرار دارد. نوع سد، بتنی دوقوسی؛ ارتفاع از پی، 205 متر و طول تاج 462 متر می باشد.

سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان گفت: یکی از مهمترین اهداف و خط مشی های معاونت فنی مهندسی سد و نیروگاه مسجدسلیمان پایش وضعیت(CM) تجهیزات مختلف است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "حمید صالحی" سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان، ضمن اعلام مطلب فوق گفت: جهت پایداری سیستم، تداوم بهره برداری با قابلیت اطمینان 100 درصدی و پیشگیری از حوادث احتمالی، بیش از 2500 نقطه از اتصالات الکتریکی فشار قوی تجهیزات پست و انتقال سد و نیروگاه مسجدسلیمان که شامل تجهیزات کلیدخانه 400/132KV، ترانسفورماتورهای قدرت و تجهیزات T.O.Y است، مورد تست ترموگرافی قرار گرفتند. 

صالحی افزود: در کنکاش ترموگرافی تیرماه سال جاری، 68 نقطه داغ (hot spot) با دمای بیش از حد مجاز یافت شد که 7 نقطه از آنها دارای وضعیت بسیار بحرانیِ حادثه خیز بودند و در صورت عدم رفع نقص، می توانستند با ایراد خسارات سنگین و پرهزینه مانند انفجار ترانسفورماتور یا بریدن خط انتقال، سیستم تحت بهره برداری و تجهیزات مجاور خود را از مدار خارج کرده و نهایتاً منجر به جلوگیری از انتقال توان تولیدی نیروگاه به شبکه سراسری 400 و 132 کیلو ولت شوند.

وی تصریح کرد: اهمیت و حساسیت تجهیزات پست و انتقال ایجاب می کرد تا پیش از اینکه تبدیل به تهدید شوند، پس از تامین متریال موردنیاز، طی سه مرحله خاموشی اشکالات اضطراری و حادثه ساز رفع شوند. 

سرپرست سد و نیروگاه مسجدسلیمان در تشریح عملیات انجام شده در این خصوص گفت: سرکابل های سر بوشینگ نوترال فاز S ترانسفورماتور94 مگاولت آمپری واحد هفت نیروگاه، دارای دمای 144.3 درجه سانتی گراد بودند که پس از تعویض کابل و سرکابل معیوب، با تقلیل 107.26 درجه سانتیگراد، دما تا 36.74 درجه سانتیگراد کاهش یافت. همچنین سه عدد کانکتورِ سکسیونر 400 کیلو ولت فیدر تغذیه خط انتقال مسجدسلیمان – اهواز II (DW921 ) تعویض شدند و با کاهش حرارت، دمای کانکتور در محدوده مجاز خود قرار گرفت. به عنوان مثال؛ دمای یکی از کانکتورها 158.98درجه سانتیگراد بود که پس از جایگزین نمودن کانکتور جدید، دما تا 58/103 درجه سانتیگراد کاهش و به 55.4 درجه سانتیگراد رسید. 

صالحی با بیان این که همیشه با CPM و مراقبت دقیق می توان از تکرار حوادث گذشته پیشگیری کرد یکی از مهمترین اهداف و خط مشی های معاونت فنی مهندسی سد و نیروگاه مسجدسلیمان را پایش وضعیت CPM تجهیزات مختلف اعلام کرد. در سال 1387 اشکال سیستم نوترال باعث تخریب کامل ترانسفورماتور فاز T واحد هفت شد و منجر به تعویض ترانسفورماتور شد و اکنون در یک اقدام پیشگیرانه از بروز مجدد حادثه مشابه واحد هفت پیشگیری بعمل آمد.

شایان ذکر است پست 400/132KV مسجدسلیمان از طریق 5 خط 400KV و 6خط 132KV به شبکه سراسری متصل است.

کد خبر: 2546