در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و حمایت از تولید ملی، پروژه اصلاح و تعویض ویج های سیم پیچ استاتور ژنراتور واحد 3 نیروگاه مسجدسلیمان با موفقیت انجام و این واحد 250 مگاواتی در پیک شبکه سراسری در مدار تولید قرار گرفت.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل سد و نیروگاه مسجدسلیمان با اعلام این خبر گفت: تمام فرآیند انجام این پروژه شامل طراحی ویج های جدید، نصب و اجرای این طرح با تلاش و همت کارکنان مجموعه سازمان آب و برق خوزستان انجام شده است.

"فرهاد علیدوستی" افزود: انجام این پروژه به دلیل عدم استحکام کافی گوه های نگهدارنده سیم پیچ ژنراتور(Wedge) و وجود اشکالات طراحی در سیم پیچ ژنراتورهای ساخت شرکت الین(ELIN) بوده است. با توجه به طراحی نامناسب ویجهای نصب شده، امکان خروج شینه های استاتور در جریان های اتصال کوتاه شدید از درون شیار به بیرون وجود داشت.

وی با بیان اینکه به دلیل طراحی نامناسب اولیه سیم پیچ ژنراتور، ارتعاشات شینه ها در زمان بهره برداری، افزایش یافته و منجر به تخلیه جزئی و کاهش عمر واحد می شد، افزود: با تعمیم این پروژه در سایر واحدهای فاز اول، علاوه بر مرتفع شدن اشکالات طراحی سیم پیچ استاتور، قابلیت اطمینان سیستم افزایش یافته و استهلاک سیم پیچ ژنراتور به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

مدیرعامل سد و نیروگاه مسجدسلیمان تصریح کرد: این پروژه با پیگیری و حمایت معاونت توسعه و بهره برداری نیروگاه های سازمان آب و برق خوزستان و مشارکت شرکت تعمیرات برق آبی با صرف هزینه ای افزون بر پنج میلیارد ریال اجرا شده است.

علیدوستی از تلاش کارکنان مجموعه سد و نیروگاه مسجدسلیمان، به دلیل تسریع در انجام این پروژه تقدیر کرد.

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه مسجدسلیمان
خبرنگار: علی پرواسی